Obsah fóra AirSpotter.eu AirSpotter.eu
European Plane Spotting and LKTB/ BRQ Spotting Forum
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozšíření a omezení provozu linek
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 71, 72, 73
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra AirSpotter.eu -> LKTB/BRQ Spotting
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MarekV
Site Admin


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 1332
Bydliště: LKTB/BRQ Brno Tuřany

PříspěvekZaslal: čt listopad 23, 2017 10:07 am    Předmět: Citovat

Díky za skvělé shrnutí. Doufejme, že ta změna majitele se projeví pozitivně. Zatím se zdá, že by tomu tak být mohlo.

Nápad pokusit se z této nové situace vytěžit něco přínosného i pro spottery je více než dobrý. Rozhodně to bude jedním z témat na vánoční spotterské besídce (které se letos, doufám, taktéž zúčastníš).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
KarelZaložen: 29.3.2007
Příspěvky: 926
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 25, 2017 9:17 am    Předmět: Citovat

Ano, myslím, že je to dobře hlavně proto, že současné politické reprezentaci města i kraje to umožní restart vztahů bez ztráty tváře. Ta předchozí zaslepená nevraživost už musela negativně ovlivňovat chod i rozvoj letiště. Ostatně i analýzu, co jsem se o ní zmínil na sousedním vláknu, pojmenoval autor jako "nový impulz" nebo "injekce" pro brněnské letiště (nevím jak tu ránu do ruky přesně přeložit) Smile.

Druhý den po regionech se víceméně stejná informace objevila i v různých novinách, zaznamenal jsem ale nějaké doplňující informace:
- Nejúspěšnějším charterem je Burgas (kdo by nevzpomněl A320, který si letos udělal v mlze v BOJ exkurzi na trávu)
- Nový majitel, pan Kratina, se vyjádřil v tom smyslu, že kromě obvyklých turistických destinací by rád zavedl i něco exotičtějšího (že by Dubaj, Bangkok, můžeme jen hádat...)
- Novinářům se věnoval Vedoucí přepravního provozu Ing. Radek Lang a myslím, že mu to šlo velmi dobře. Mimo jiné tam promítal i statistiky vytíženosti letadel za 10 měsíců 2017:
Oba LC dopravci mají nejslabší hodnoty v lednu, postupně stoupající na vrchol v prázdninové měsíce, pak to zase v září a říjnu klesá (l/f minimum%-maximum%): STN 87-97, LTN 84-95, EIN 74-93. Linka do MUC měla víceméně průběžně stoupající tendenci: MUC 45-56. Předpokládám, že se jedná o odbavené cestující, takže prodaných letenek může být i o nějaké procento víc.

Průběh grafu po měsících si můžete prohlédnout třeba na této fotce.
https://www.denik.cz/galerie/letiste-brno-bilancovalo-ma-noveho-predsedu-predstavenstva.html?mm=8309143&back=461403358-6813-1&photo=2

Na prázdninovou besídku moc rád zajdu, nejen proto, že na posledních akcích jsem z důvodu služebních cest chyběl. Ani už raději nebudu psát, že teď žádnou cestu neplánuji, protože většinou se o cestách dozvídám pár dní dopředu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MarekV
Site Admin


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 1332
Bydliště: LKTB/BRQ Brno Tuřany

PříspěvekZaslal: so listopad 25, 2017 2:18 pm    Předmět: Citovat

Nové linky začínají být evidentně potřeba jako sůl, protože po zrušeném Eindhovenu to vypadá, že Wizzair balí kufry úplně a od ledna ruší i Luton. Poslední let je možný rezervovat na pondělí 8. ledna 2018. Poté již žádný další let na této lince není v kalendáři, ačkoli ještě před pár dny bylo možné kupovat letenky až do léta. Tedy scénář stejný jako v případě Eindhovenu. Vezmu-li v úvahu statistiky přepravní vytíženosti z příspěvku nade mnou, tj. 84-95 %, tak je skutečně s podivem, že Wizz takovou linku ruší. Zřejmě příčina bude stejná jako minule - Brno odmítlo linku dotovat, tak se dopravce přesune na pro něj vstřícnější letiště. Osobně mi teda odchodu Wizzairu líto není, ale velice bych uvítal, kdyby se našla společnost, která opět spojí Brno s Eindhovenem. Brněnské letiště teď vskutku prožívá bouřlivé období.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MarekV
Site Admin


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 1332
Bydliště: LKTB/BRQ Brno Tuřany

PříspěvekZaslal: st listopad 29, 2017 8:54 am    Předmět: Citovat

Situace kolem linek se mění opravdu každým dnem. V souvislosti se zrušeným Lutonem a odchodem Wizzairu z Brna se krajský zastupitel Petr Kunc vyjádřil, že "ukončení linky byl chystaný krok," jinak řečeno, "je to součástí plánu, nové linky jsou už naplánované." Velice oceňuji takovýto druh humoru.

Prozatím nejnovější zprávou je, že do "výběrového řízení" na rozlétání pětice linek (Barcelona, Miláno, Řím, Lvov a jedno tajemné místo), které Kraj zřejmě vyhlásil, se přihlásila jedna letecká společnost. Pozoruhodné. Opravdu upřímně mě zajímá, co za společnost to může být. Mimochodem, v srpnu se hejtman vyjádřil, že o daných linkách jednají se dvěma společnostmi. Vývoj tu tedy nějaký je: přinejmenším jeden dopravce ztratil zájem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
KarelZaložen: 29.3.2007
Příspěvky: 926
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 29, 2017 7:49 pm    Předmět: Citovat

MarekV napsal:
...se krajský zastupitel Petr Kunc vyjádřil, že "ukončení linky byl chystaný krok," jinak řečeno, "je to součástí plánu, nové linky jsou už naplánované." Velice oceňuji takovýto druh humoru.

To je úplně TOP vyjádření. Pro Šimka "je to nepochopitelné" ale Kunc má své informace.

MarekV napsal:

... do "výběrového řízení" na rozlétání pětice linek (Barcelona, Miláno, Řím, Lvov a jedno tajemné místo), které Kraj zřejmě vyhlásil, se přihlásila jedna letecká společnost. Pozoruhodné. Opravdu upřímně mě zajímá, co za společnost to může být. Mimochodem, v srpnu se hejtman vyjádřil, že o daných linkách jednají se dvěma společnostmi....
Very Happy

Trochu divím, že si ten tajemný dopravce vybral linky, které už létal a opustil a část potenciální poptávky tedy už dřív nasytil. Nějak se nemohu zbavit pocitu, že pro Brno nenabízí ty nejlepší z destinací, které má (mimo STN).

Když to ale vezmeme věcně - v Brně slýchám italštinu překvapivě často, po slovenštině, romštině a angličtině bych asi zařadil ruštinu/ukrajinštinu s italštinou. Takže proč ne... GRO bude asi trochu ujídat s talíře MUC, protože tam je Španělsko nejčastější destinací na přestup. No, uvidíme.

Ta tajemná linka bude asi snaha znovu oživit EIN. Dal bych hodně za to, abych se dověděl, kolik po Šimkovi chtěla Sorina Ratzová z WZZ na podporu EIN a kolik si teď řekl tajemný dopravce, aby na linku navázal.

Ať už se to povede nebo ne, velké nebezpečí vidím v tom, že vyjmenované destinace létá dopravce jak z BTS, tak z PRG, odkud si ostatně asi jen W letem odskočí. Přitom hádám, že letenky z BRQ nebudou levnější a navíc nebudou asi denně a budou logicky v horší časy. To ani nemluvím o tom, že obě sousední letiště mají v nabídce i hlavní esa, jako je třeba DUB. Trochu se bojím, že dopravce si bude kanibalizovat své linky jen do té doby, dokud bude dostávat dotace. Protože hodně lidí třeba i poletí z BRQ ale vrátí se zpět např. na BTS, kvůli lepšímu datu a času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MarekV
Site Admin


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 1332
Bydliště: LKTB/BRQ Brno Tuřany

PříspěvekZaslal: st listopad 29, 2017 8:23 pm    Předmět: Citovat

Které destinace bys považoval za nejlepší z Brna?

Mně ten výběr nepřipadá vůbec špatný. Barcelonu ani Řím zasvěceně posoudit nedokážu, i když se mi zdá, že turisticky zajímavá místa to rozhodně jsou, takže o nezájem bych se nebál. Lvov je dle mého totální krok špatným směrem.

Naproti tomu BGY i EIN jsou, dovolím si tvrdit, mimořádně dobré destinace. Během letošního roku jsem měl tu čest je osobně obě zažít, a nepochybuji o jejich potenciálu. Ostatně linky na obě tato letiště fungovala z hlediska vytíženosti přece velmi uspokojivě. Navíc bez přílišného přehánění lze BGY označit za hub, alespoň tedy z hlediska nízkonákladových možností. Paleta destinací, které tam (nejen) Ryanair nabízí, je opravdu široká, pokrytá je v podstatě celá Evropa, obzvlášť pak ta jižní. Navíc letenky kamkoli jsou cenově velmi příznivé. BGY bych proto bral všema deseti. Už jen proto, že kdybych se chtěl znovu vypravit na Skiathos, nemusel bych se kvůli tomu štrachat do Ostravy. Což nás ale přivádí k tomu, jak sám uvádíš, že do BGY se z okolních letišť létá z PRG, OSR i BTS. Tedy panuje velká konkurence. I když to by nakonec mohlo hrát ve prospěch všech, kdyby se podařilo letový řád vyladit tak, aby se spoje nepřekrývaly, ale naopak spíše doplňovaly.

A byl bych nesmírně rád, kdybys měl s EIN coby pátou destinací pravdu. Pokud pominu, že jsem si k Eindhovenu vypěstoval velice osobní vztah, tak toho nabízí opravdu hodně komukoli. Kromě obligátní role jakožto přístupové brány k hromadě okolních měst, včetně Amsterdamu, kam je to vlakem opravdu kousek, je centrem neustálého dění v mnoha oborech a směrech. Tahle linka opravdu má smysl.

Mimochodem, narazil jsem na zajímavý článek o nejvyhledávanějších destinacích na období kolem letošních Vánoc a Silvestra. Je to poměrně poučné. Největší zájem ze strany českých cestovatelů zažívá Amsterdam, po něm Madrid a Dubaj, následované Bangkokem, Frankfurtem, Istanbulem, Mnichovem, Barcelonou, Los Angeles a Miami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
KarelZaložen: 29.3.2007
Příspěvky: 926
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 30, 2017 11:53 am    Předmět: Citovat

MarekV napsal:
Které destinace bys považoval za nejlepší z Brna?


V oblasti LCC bych po Londýnu jako druhou tutovku považoval Dublin. Asi je pravda, že i Paříž by stála za pokus, ale jedině něco bližšího, třeba CDG. Barcelona je fajn, ale raději na zimu BCN, než už zčásti vytěžená GRO (nebo zkusit MAD). Nemyslím, že to bude zrovna trhák, podobně Řím, co se lítal už dvakrát. Asi by se dalo zkusit i něco z Řecka, máme spolu vzájemné historické vazby, létali by i oni k nám. Já osobně budu za BGY rád, zvlášť pokud by to létalo mj. i v pátek navečer Smile. EIN je taky moc fajn, ale podle mě tak, tak jak byl, další nárůst cestujících bych v dohledné době nečekal. Kromě přiměřeného letového řádu je ale podmínka nízké ceny, ne třeba jako TVS 3k+, problém vidím i v té regionální konkurenci, kde bude BRQ s 2-3 lety týdně tím nejslabším hráčem.

Z exotiky bych hádal, že by se na nějakou dobu udržel Dubaj, i když to spíš mělo být před rokem. Je to takové místo, které mnoha lidem stačí vidět jednou. Pak by mohli přejít na Bangkok - předpokládám, že právě o tom mluvil Kratina. Tady si pro změnu TVS představit umím.

Za zamyšlení by možná stál takový Edinburgh, Lisabon, nějaké severská destinace, možná i Kijev, zvlášť, pokud by se tam situace trochu normalizovala.

Pro síťové aerolinky bych hodně fandil AMS, IST, MOW, ale úplně bych nezavrhoval ani třeba takovou WAW, pokud by se rozhodl LOT lovit v našich vodách. Nesmělo by toho být ale moc, aby se navzájem nezničili. Pro blízký feeder (pro evropské lety) by rotace a časy měly být takové, aby se dalo ráno odletět a později večer vrátit. Je nesmysl trávit čas v hotelu o den déle, abych se mohl vrátit do BRQ. To letadlo by tu tedy mělo nocovat. Pro oba směry nám pak vyjdou min. 3 rotace, lépe 4. Dále, rozumná cenová politika, ne lety po Evropě za 15k+. Je to vždy několik podmínek, které musí být splněny současně, aby to skutečně fungovalo. U většiny linek to má cenu posuzovat až jsou známy všechny parametry současně: kam, kdy, kdo a za kolik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xvickZaložen: 28.2.2008
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: čt listopad 30, 2017 2:56 pm    Předmět: Citovat

I já se zapojím do soutěže o “tajemného dopravce a destinaci č. 5”…

EASYJET … CDG nebo RYANAIR … DUB
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra AirSpotter.eu -> LKTB/BRQ Spotting Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 71, 72, 73
Strana 73 z 73

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com