Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Kissimmee Air Museum | Florida

Florida je místo letectví zaslíbené, což se odráží mimo jiné i ve značném počtu leteckých muzeí. Jedno z menších floridských muzeí, které se však může pochlubit hned několika mimořádně cennými exponáty, se nachází na bývalém vojenském letišti Kissimmee Army Airfiled dnes známém jako Kissimmee Gateway (KISM/ISM) u města Kissimmee.
Patrně největší chloubou hangáru tohoto muzea byl až donedávna letoun P-51XR (N6WJ) pojmenovaný Precious Metal, což je druhoválečný stíhací stroj North American P-51 Mustang masivně modifikovaný pro legendární rychlostní závody v nevadském Renu. Na první pohled viditelnou změnou oproti výchozímu stroji jsou třílisté protiběžné vrtule, které pohání motor Rolls-Royce Griffon. Precious Metal získal svoji závodní podobu v roce 1988, přičemž v roce 2011 jej zakoupil švédský pilot žijící ve Spojených státech, Thom Richard. Ten se s ním následně sám pravidelně zúčastňoval Reno Air Races v Nevadě. Nejvyšší rychlost, které tam Precious Metal dosáhl, byla 743 km/h. Naneštěstí loni 8. září cestou na tyto závody mu během pojíždění po doplnění paliva na letišti Marianna na Floridě zachvátil motor požár, načež letoun utrpěl poměrně závažná poškození, pilot naštěstí vyvázl bez zranění. Od té doby je Precious Metal v rozebraném stavu v hangáru v Kissimmee a zatím se neočekává, že by se tento P-51XR vrátil zpět do vzduchu. Nafotil jsem tak alespoň po částech trup, vrtuli, kokpit, část ohořeného křídla a krycí plech motoru se jménem.

Dalším skvostem sbírky je naprostý unikát v podobě létajicího auta Taylor Aerocar. Těchto strojů bylo postaveno pouze šest kusů, přičemž zdejší exemplář (N102D) je čtvrtým vyrobeným (v roce 1960) a zároveň posledním letuschopným kusem na světě. Křídla s ocasními plochami a motorem s vrtulí v tlačném uspořádání jsou od automobilové části odnímatelná a přepravitelná na vozíku za autem. Vzhledem k extrémní výjimečnosti tohoto stroje proto trochu zamrzelo, že byl zastavěn všelijakými předměty, takže byl jen stěží fotitelný.

Hangár dále skrýval vrtulové letouny Arrow Sport A2-60 (N9327) z roku 1929, Boeing/Stiles B75N1 (N2JS), Vans RV-6A (N254SH), Bellanca 7KCAB Citabria (N333JS) a Cessna L-19/O-1 Bird Dog (N4443P) v barvách rakouského letectva. Z proudových strojů tu byly letouny PZL-Mielec TS-11 Iskra (N24213) a na renovaci čekající MiG-17 (N1705), bohužel oba rovněž značně obestavěné mnoha předměty. Kategorii vrtulníků zastupoval jediný stroj, kterým byl Hiller UH-12D (N689HS). S oddělanými křídly spíše jako střela působil renovovaný letounek Bede BD-5, prozatím bez registrace. Pod stropem visela replika stroje Demoiselle brazilského leteckého průkopníka Santose Dumonta. Zapomenout nesmíme ještě na jeden významný stroj, i když vystavený v poměrně rozebrané podobě, a to závodní speciál Reberry 3M1C1R (N913FT) pojmenovaný Hot Stuff, se kterým Thom Richard vyhrál loňský šampionát rychlostních závodů Air Race 1.

Na venkovní ploše byl k vidění námořní Grumman S-2B Tracker (N5244B), renovaci očekavající PZL-Mielec TS-11 Iskra (N707LC), vrtulový North American T6G Texan (N394NA) a proudová Fouga CM-170R Magister (N504DM), která je sice vystavena v barvách izraelského letectva, ale ve skutečnosti tento konkrétní kus sloužil v letectvu finském. Před sousedním hangárem stál zaparkovaný Piper Pa-23-250 Aztec (N900AM), na kterém je zajímavé, že 27. srpna 2015 se během letu poblíž Chicaga střetl s neznámým předmětem, který mu poškodil náběžnou hranu vodorovné ocasní plochy. Spekuluje se, že se jednalo o střet s malým bezpilotním létajicím prostředkem (dronem).

V přístřešku hned vedle hangáru se pak navíc ještě nacházela dvojice letounů North American SNJ-6 Texan (N451WA a N452WA), které pod hlavičkou podniku Warbird Adventures provozuje muzeum k vyhlídkovým letům. Během návštěvy se na mě usmálo štěstí, protože oba letouny se na jeden takový zážitkový let vydaly, díky čemuž byl pohled na jejich ladné tvary doplněn i o poslech nepřekonatelných hvězdicových motorů. Mimochodem, pilot mávající ze zadní kabiny stroje N451WA je sám Thom Richard!