Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

90. výročí Aeroklubu Brno-Medlánky

V letošním roce si Aeroklub Brno-Medlánky připomíná 90 let od svého založení, a tak při této příležitosti uspořádali zdejší členové oslavu. Oproti 80. výročí se tentokrát nekonal žádný velký letecký den, ale podobně jako při příležitosti 85. výročí šlo o propojení tradičního Oldtimer víkendu s programem pro nynější i bývalé členy, tj. setkání, promítání starých snímků, přednášky a podobně. Program byl plánován celkem na tři dny, konkrétně od pátku 12. září do neděle 14. září. Naneštěstí se pár dní předem natolik pokazilo počasí, že tolik očekávané létání se nakonec konalo v opravdu minimální míře. Z mého původního plánu navštívit Medlánky v pátek a sobotu proto sešlo kvůli prakticky celodennímu dešti, a zůstala mi tak k návštěvě pouze neděle. I tento den nebylo úplně ideální letové počasí, přesto se do vzduchu dva historické kluzáky dostaly.
Navíc na návštěvu přiletěla krásná L-200 Morava (registrace OK-PRO) z Aeroklubu Zbraslavice, která nosí velice elegantní nátěr, který nosily Moravy dříve létajicí u ČSA.

Ze všeho nejvíce mě ale potěšily dva navijákové vzlety zapůjčených historických kluzáků. Prvním z nich byl kluzák Hol's der Teufel (Čert to vem) nesoucí registraci OK-A415. Jde o stroj z roku 1928, který zkonstruovali němečtí konstruktéři Hans Jacobs, Alexander Schleicher a Alexander Lippisch. Z těchto pánů posledně jmenovaný proslul coby konstruktér zejména za druhé světové války díky svému stroji Messerschmitt Me 163 Komet, což bylo vůbec první operačně nasazené raketové letadlo. Po válce konstruoval letadla ve Spojených státech amerických pro firmu Convair.

Druhým z kluzáků byl DFS SG-38 Schulgleiter (školní kluzák) nesoucí registraci OK-A910. Jde o stroj zkonstruovaný v roce 1938.