Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Let balónem | Brno - Blučina

Po loňské návštěvě Balloon Jamu a letošním svezení v dvouplošníku s otevřenou kabinou jsem zatoužil po spojení těchto zážitků, totiž po letu balónem. Díky brněnské společnosti Aviatik Servis, která pod hlavičkou balon.cz vyhlídkové lety balónem provozuje, jsem se na svoji první vzduchoplavbu vydal v sobotu 21. května. Start balónu Kubíček BB60Z registrace OK-8809 a výrobního čísla 666 proběhl krátce po šesté hodině ranní z pole nedaleko golfového hřiště v Brně-Žabovřeskách. Navzdory předpovědi vanul velice příhodný vítr, který nás zanesl nejprve nad Kraví horu a poté přes areál Brněnských veletrhů a výstav (BVV) a Ústřední hřbitov nad výpadovku na Vídeň.

Teprve až ze vzduchu jsem zjistil, že prostranství před vstupem na Brněnské veletrhy a výstavy vypadá jako takový malý Tempelhof. Výhledy byly dechberoucí, ranní slunce přímo kouzlilo.

Na balónech mě vždycky fascinovala možnost běžně fotografovat kolmo dolů, což se u jiných letadel příliš dobře nedá. Vítr nás nadále unášel jižním směrem, a tak jsme minuli Modřice, Rajhrad a Holasice.

Co se týče fotografování ze vzduchu, nemá balón konkurenci. Pomalý a klidný let je jakoby předurčen k nerušenému focení. Navíc je k tomu třeba připočíst celkový zážitek z letu. I když mnohem přesnější je označení vzduchoplavba. Ještě nikdy jsem neměl takový pocit volnosti jako když jsem stál v koši, který se doslova vznášel v prostoru. A co víc, během letu je dokonce slyšet ptačí zpěv a štěkot psů. To se v žádném jiném letadle nemůže stát.

Pomyslným vrcholem celého vyhlídkového letu se stalo "přeplutí" Benediktínského kláštera v Rajhradě.

Po hodině strávené ve vzduchu, což v tomto případě znamenalo uletění trasy dlouhé asi 19 kilometrů, jsme přistáli jen nedaleko obce Blučina na úpatí přírodního parku Výhon. Celý let byl skutečně impozantní a nemohu než poděkovat bratrům Montgolfiérovým za jejich vynález.

Na všechny balónové prvoletce, mezi které jsem patřil i já, čekal slavnostní křest. Tradice pocházející z dob balónových průkopníků, kdy létání nebylo ani zdaleka tak bezpečné jako dnes, a tudíž přistání z letu bylo srovnatelné s druhým narozením. Dnes se křtí všichni noví vzduchoplavci, kteří po obřadu získají balónářské jméno podle místa přistání. Protože my jsme přistáli nejblíž Blučině, je od nynějška mé balónářské jméno Marek z Blučiny.