Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Den otevřených dveří 2009 | Břeclav

Ačkoli byla obloha zatažená a teplota se pohybovala na hodnotách nepříliš blízkých nadcházejícímu létu, přece jen jsem se ráno vydal směr Břeclav. Na tamním letišti se totiž konal tradiční Den otevřených dveří. V letošním roce to pro mě byla první letecká akce, které jsem se mohl zúčastnit. Zprvu se zdálo, že se počasí umoudří, na okamžik vykouklo i sluníčko, nicméně poté se obloha totálně zatáhla a během dopoledne jsme se přímých paprsků již nedočkali. Začalo i nepatrně, nicméně po chvíli citelně, poprchat. Břeclavský Aeroklub si pro návštěvníky nachystal skutečně velmi pěkný program, proto je věčná škoda, že jej zhatilo počasí. Jako úplně první se ve vzduchu předvedl Zlin Z-37 Čmelák, registrace OK-KLN, jehož nízké průlety a následná strmá stoupání byla jedním z nejlepších předvedení Čmeláka, které jsem měl zatím možnost spatřit.

Jako vlečná slouží v Břeclavi ultralehký letoun slovenské výroby, známý WT-9 Dynamic. Nese registraci OK-NUU 65 a létal prakticky v průběhu celé akce, kdy do vzduchu tahal L-23 Super Blaník.

S vyhlídkami létal také Zlin 43 OK-DOC, který byl i navzdory nepříliš pěknému počasí velmi žádaný.

Rovněž Cessna 172 (OK-DKK) svezla několik pasažérů, aby se pokochali blízkým okolím. Se stejným účelem vzlétl i L-13SE Vivat OK-8106.

Bez mučení přiznám, že největším tahákem pro mě byl vojenský Mi 24 (7360), který přiletěl ze své základny z Náměšti nad Oslavou. Nemůžu si pomoct, ale je to skutečně naprosto úchvatný stroj. Přílet k břeclavskému letišti nad vrcholky stromů a následný nízký průlet byly skutečnou pastvou pro oči... Ne nadarmo byl po celé dvě hodiny své účasti v obležení návštěvníků. Chvíli po dvanácté hodině se zvedl, provedl několik průletů, při nichž z okénka mával palubní technik a vrátil se zpět do Náměšti.

Nelze než chválit. Větru a dešti prozatím neporučíme, ale i tak odvedl Aeroklub Břeclav výbornou práci. Rovněž musím poděkovat za informace, jež mi byly poskytnuty v průběhu a v neposlední řadě i za zevrubné představení kluzáku Astir :-). Tak za rok na shledanou!