Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Letadla v brněnských (nejen) muzeích

Mezi mé slabosti patří návštěvy leteckých muzeí. Mám proto radost, že i v Brně máme několik takových míst, kde lze spatřit vystavená letadla či jejich části. Mapovat letecké exponáty má proto tato stránka.

Brněnská Vojenská akademie

V areálu Vojenské akademie v městské části Slatina jsou k nalezení stroje, za které by se nemuselo stydět kdejaké muzeum. Ty sloužily (a asi i dále slouží) k výuce leteckých mechaniků. V hangáru se tu nachází vrtulník Mi-24D trupového čísla 0151, stíhací MiG-21MA trupového čísla 2701, MiG-23MF trupového čísla 3924 a naprosto unikátní Aero L-39 Albatros trupového čísla 0002, které značí, že se jedná o jeden z pěti letounů tzv. nulté série, která byla vyrobena v roce 1971. Tato série letounů byla vybavena motory AI-25W. Konkrétně tento stroj létal na zkouškách ve VVLŠ v Košicích. Před hangáry s těmito skvosty stojí trojice stíhacích MiGů-21. Konkrétně jde o stroje MiG-21F-13 trupového čísla 0704, MiG-21PF trupového čísla 1308 a MiG-21F-13 trupového čísla 0107.

Technické muzeum v Brně, pobočka Líšeň

Výstavní prostory Technického muzea situované v městské části Líšeň patří především šalinám, které zde mají krásný prostor v obrovské hale. Letadla tu jsou jen jako takový bonus, pro nadšence. Což je bohužel znát na jejich stavu. Nachází se zde dva deštěm, větrem a sprejerskými nájezdy poznamenané exponáty. Prvním je Aero L-29 Delfin (trupového čísla 2821) a druhým MiG-21F-13 (trupového čísla 0520).

Technické muzeum v Brně, pobočka Řečkovice

V městské části Řečkovice se nachází další z areálů brněnského Technického muzea, i když ten na letecké exponáty není orientován. Přesto díky tomu, že slouží jako depozitář, je tu k nalezení několik částí letadel. Při pečlivém prozkoumání všech tamních koutů je totiž možno nalézt 10 rotorových listů vrtulníku Mi-8. Poblíž je pak ještě k vidění dvojice křídel patřících letounům Aero L-39 Albatros, z jejichž konců jsou demontovány přídavné nádrže.

Máte-li další tipy, kde by se daly v Brně nalézt další letadla či jejich části, byl bych vám velmi vděčný, kdybyste mě na ně upozornili!

Mockrát děkuji: Danu Rybkovi za identifikaci křídel v Řečkovicích, Mirku Hančarovi za detailní informace o Albatrosu trupového čísla 0002 a Jaroslavu Matoulkovi za upřesnění evidenčního čísla 0107 MiGu-21F-13.