AirSpotter.eu Forum Index AirSpotter.eu
European Plane Spotting and LKTB/ BRQ Spotting Forum
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Letiště srovnatelná s LKTB

 
Post new topic   Reply to topic    AirSpotter.eu Forum Index -> LKTB/BRQ Spotting
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ondra



Joined: 28 Mar 2007
Posts: 99

PostPosted: Fri Aug 17, 2007 6:21 pm    Post subject: Letiště srovnatelná s LKTB Reply with quote

pánové,

která letiště v Evropě považujete za svou povahou/velikostí/hustotou/provozem/počtem cestujících/čímkoliv srovnatelné s Brnem a podobné Brnu?

já tak přemejšlel a nedá se říct že bych mě nějaký vyloženě napadlo..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kuba.biker



Joined: 04 Aug 2007
Posts: 265
Location: OPO

PostPosted: Sat Aug 18, 2007 9:19 am    Post subject: Reply with quote

No, zdánlivě banální, nicméně docela složitá otázka...Myslím, že podobné letiště by se našlo v Polsku (Lodź, Szczecin, Rzeszów???), Maďarsku (Debrecen, Sármellék???), či Slovensku (Košice). Co se týče Polska, tam mají výhodu, že letiště působí uceleným dojmem a mají veškerý servis pro cestující. Dále je tam mnohem pestřejší nabídka low cost letů. Košice mají možná malinko větší potenciál než BRQ, protože široko daleko není žádné větší letiště. A v Maďarsku mají možná méně pravidelných spojů, ale o to více koupáckých letů v rámci střední Evropy (DRS, LEJ, SXF). Největší handicap Tuřan spatřuji nyní v nedotažené přestavbě - na starou halu je dost tristní pohled; čekal jsem, že ji opraví taky (aby působila architektonicky totožně s odletovou halou), ale ticho po pěšině...Brněnské letiště mám moc rád, ale jsou chvíle, kdy se chytám za hlavu: je to asi rok zpět. Byl konec prosince a kvůli mlze v PRG divertovalo do BRQ několik ČSáček, včetně OK-YAD z JFK. Na opuštěném letišti nebyl NIKDO, kdo by vykuleným cestujícím poradil, co a jak s náhradní dopravou; prostě totální chaos, moc příjemné to jistě nebylo. Na plnohodnotném letišti by se tohle stávat nemělo...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
slávek
Guest





PostPosted: Sat Aug 18, 2007 3:54 pm    Post subject: letiště Brno Reply with quote

kuba.biker wrote:
No, zdánlivě banální, nicméně docela složitá otázka...Myslím, že podobné letiště by se našlo v Polsku (Lodź, Szczecin, Rzeszów???), Maďarsku (Debrecen, Sármellék???), či Slovensku (Košice). Co se týče Polska, tam mají výhodu, že letiště působí uceleným dojmem a mají veškerý servis pro cestující. Dále je tam mnohem pestřejší nabídka low cost letů. Košice mají možná malinko větší potenciál než BRQ, protože široko daleko není žádné větší letiště. A v Maďarsku mají možná méně pravidelných spojů, ale o to více koupáckých letů v rámci střední Evropy (DRS, LEJ, SXF). Největší handicap Tuřan spatřuji nyní v nedotažené přestavbě - na starou halu je dost tristní pohled; čekal jsem, že ji opraví taky (aby působila architektonicky totožně s odletovou halou), ale ticho po pěšině...Brněnské letiště mám moc rád, ale jsou chvíle, kdy se chytám za hlavu: je to asi rok zpět. Byl konec prosince a kvůli mlze v PRG divertovalo do BRQ několik ČSáček, včetně OK-YAD z JFK. Na opuštěném letišti nebyl NIKDO, kdo by vykuleným cestujícím poradil, co a jak s náhradní dopravou; prostě totální chaos, moc příjemné to jistě nebylo. Na plnohodnotném letišti by se tohle stávat nemělo...


Si myslím, že Brněnské letiště bylo rozšířeno poněkud nešťastně, protože ač nový terminál obdržel ocenění od architektů, je to jen pomníček arch. Parolka ( tak trochu připomínající nafukovací halu), který čekajícím pasažérům nenabízí téměř žádné zázemí. Jediná restaurace spíše bistro na Starobrno, nikde si nelze sednout, málo informačních panelů, nefungující kiosky atd. atd... Vše je zblízka obklopeno vydlážděným parkovištěm, které se bude zřejmě ještě rozšiřovat, jak je patrno ze započatých zemních prací. Žádná zeleň, natož strom. Místo tedy dosti tristní a k lidem naprosto neútulné. Chybu architekta vidím především v tom, že zjevně experimentoval s danou hmotou a jejím tvarem a to ne příliš zdařile. Je to solitér, který se nedá nijak rozšiřovat, jedině snad přistavěním podobné hrůzy někde vedle, k čemuž doufám nedojde. Nemá to žádné rohy, které by se daly "zabydlet" zevně přístupnými obchody , bistry se zahrádkou k posezení (viz BTS) a tak. Další hrůza je tzv. vyhlídková plocha, tedy jakýsi prašný rožek v ohybu oplocení, kde si chudák člověk ( ať už spotter nebo někdo kdo přišel zamávat blízkým) musí připadat jako v koncentračním lágru. Jsem brňák tělem i duší, ale za tento terminál, na který jsem se tak těšíl se stydím a jde mi z toho husí kůže pokaždé, když tam jsem. Jsem přesvědčen, že letecké terminály se staví už dlouhá leta, mají svůj vyzkoušený kánon a žádný experiment ambiciózního architekta by neměl být tak snadno schválen. Lituju tedy i KLV, kde chtějí něco podobného stavět nebo snad už staví.
Howgh
Slávek
Back to top
Karel



Joined: 29 Mar 2007
Posts: 982
Location: Brno

PostPosted: Mon Aug 20, 2007 10:47 am    Post subject: Reply with quote

Ondra: Dobrá otázka, ale opravdu nevím. Z letišť, která jsem navštívil, by snad byla srovnatelná jen řecká KVA. Podobným počtem odbavených cestujících i tím poměrem pax chartery:linky = 2:1. Ale úplně první mě napadla OSR Very Happy .
Slávek: jistě víte, že každá stavba je kompromisem, který autor hledá mezi kubaturou, cenou, užitečností, vzhledem, možností realizace atd. Nechci dělat Parolkovi advokáta (ostatně, má u mě vroubek Very Happy ), ale myslím, že většiny věcí, které kritizujete, si byl vědom. Mě se kupříkladu hmota stavby vcelku líbí (drobné výhrady mám ke kšiltu nad vchodem a hlavně ke vzduchotechnickým skříním nad spojovacím krčkem). A když vezmete v úvahu, že za pár let vyrostou okolo ve šlapanické zóně desítky a desítky všelijakých skleněných a plechových krabic, hrajících všemi barvami, i potom si terminál zachová svou osobitost a výjimečnost. Máte pravdu, přístavba je možná asi jedině systémem hala-krček-přístavba, vybavenost by se měla snad o něco zlepšit po reko staré haly. Kdo ví ale, kdy to bude. Za nefungující kiosky je spíš než cokoli jiného nezájem nájemců, a jestli už začínají budovat nové parkoviště, je jen dobře, staré už začíná být místy dost těsné. Pokud se budou přitom držet původního návrhu, bude tam místo pro nějakých 1000 aut, a i zeleň by se tam snad měla vejít. Mávadlo je skutečně ostudné, co víc k tomu říci. Nechci vás přesvědčovat o svém vidění světa, ale mě osobně oslovuje decentní, čistý a jednoduchý interiér, s přiznanými příhradovinami, celý laděný do neutrálních barev, který oživují až pestré barvy cestujících.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
slávek
Guest





PostPosted: Mon Aug 20, 2007 11:28 am    Post subject: Reply with quote

2karel: no já jen, že pasažérské prostory v a kolem nové haly jsou "lidsky" nevlídné a srovnávám s BTS, kde je milo pobýt a čekat na přílet delayed éra třeba i hodinu, dvě. To bych se v brně užral nudou a musel bych sedět někde před halou na zemi (jakž se i děje) a v případě nevlídného počasí pouze v autě. Parkoviště jistě... ale ne proboha tak blízko haly. Tvrdím, že to letiště není městotvorným prvkem tak jako i mnoho ostatních veřejných prostorů v městě samotném. Když se má konečně něco pořádného začít budovat (odsunuté nádraží) tak je kolem toho řečí jako v Kocourkově, až se to nakonec termínově pro..re.
Howgh
Slávek
Karel wrote:
Ondra: Dobrá otázka, ale opravdu nevím. Z letišť, která jsem navštívil, by snad byla srovnatelná jen řecká KVA. Podobným počtem odbavených cestujících i tím poměrem pax chartery:linky = 2:1. Ale úplně první mě napadla OSR Very Happy .
Slávek: jistě víte, že každá stavba je kompromisem, který autor hledá mezi kubaturou, cenou, užitečností, vzhledem, možností realizace atd. Nechci dělat Parolkovi advokáta (ostatně, má u mě vroubek Very Happy ), ale myslím, že většiny věcí, které kritizujete, si byl vědom. Mě se kupříkladu hmota stavby vcelku líbí (drobné výhrady mám ke kšiltu nad vchodem a hlavně ke vzduchotechnickým skříním nad spojovacím krčkem). A když vezmete v úvahu, že za pár let vyrostou okolo ve šlapanické zóně desítky a desítky všelijakých skleněných a plechových krabic, hrajících všemi barvami, i potom si terminál zachová svou osobitost a výjimečnost. Máte pravdu, přístavba je možná asi jedině systémem hala-krček-přístavba, vybavenost by se měla snad o něco zlepšit po reko staré haly. Kdo ví ale, kdy to bude. Za nefungující kiosky je spíš než cokoli jiného nezájem nájemců, a jestli už začínají budovat nové parkoviště, je jen dobře, staré už začíná být místy dost těsné. Pokud se budou přitom držet původního návrhu, bude tam místo pro nějakých 1000 aut, a i zeleň by se tam snad měla vejít. Mávadlo je skutečně ostudné, co víc k tomu říci. Nechci vás přesvědčovat o svém vidění světa, ale mě osobně oslovuje decentní, čistý a jednoduchý interiér, s přiznanými příhradovinami, celý laděný do neutrálních barev, který oživují až pestré barvy cestujících.
Back to top
Karel



Joined: 29 Mar 2007
Posts: 982
Location: Brno

PostPosted: Mon Aug 20, 2007 12:02 pm    Post subject: Reply with quote

4slávek: Nemůžu než souhlasit a doufat, že aspoň některé chybějící funkce budou zahrnuté do zrekonstruované staré haly. Nové parkoviště by snad melo vyplnit plochu cca 150x150m až po silnici - určitě se to řadě lidí nebude líbit, ale určitě v tom nebude Brno samo... Ale je to vše dost off-topic, možná jsme to měli raději probírat v příslušném threadu, aby se na nás Ondra nezlobil Embarassed .
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
slávek
Guest





PostPosted: Mon Aug 20, 2007 12:21 pm    Post subject: Reply with quote

2karel: A je taková niť...? Confused Kdyby i byla, asi bz tam nikdo moc nešel Sad
Slávek
Back to top
Ondra



Joined: 28 Mar 2007
Posts: 99

PostPosted: Mon Aug 20, 2007 12:31 pm    Post subject: Reply with quote

Karel wrote:
4slávek: Nemůžu než souhlasit a doufat, že aspoň některé chybějící funkce budou zahrnuté do zrekonstruované staré haly. Nové parkoviště by snad melo vyplnit plochu cca 150x150m až po silnici - určitě se to řadě lidí nebude líbit, ale určitě v tom nebude Brno samo... Ale je to vše dost off-topic, možná jsme to měli raději probírat v příslušném threadu, aby se na nás Ondra nezlobil Embarassed .


v klídku, Ondra nemá zlobení se v popisu práce Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Richard



Joined: 12 Apr 2007
Posts: 46

PostPosted: Thu Aug 23, 2007 7:21 am    Post subject: Reply with quote

Ad mávadlo - buďme rádi za ně, třeba v původním návrhu nebylo žádné? Wink
_________________
Richard
Back to top
View user's profile Send private message
Ondra



Joined: 28 Mar 2007
Posts: 99

PostPosted: Thu Aug 23, 2007 1:34 pm    Post subject: Reply with quote

Richard wrote:
Ad mávadlo - buďme rádi za ně, třeba v původním návrhu nebylo žádné? Wink


to je fakt, což nemění nic na těch zmíněných negativejch stávajícího stavu Smile

jelikož nezřídka: jet na letiště = čistit auto Sad
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Richard



Joined: 12 Apr 2007
Posts: 46

PostPosted: Wed Aug 29, 2007 4:16 pm    Post subject: Reply with quote

touché.... tedy doufám že nejezdíš autem na mávadlo, ale přineseš si mokrou zem s sebou... no třeba se vyčasí
_________________
Richard
Back to top
View user's profile Send private message
Ondra



Joined: 28 Mar 2007
Posts: 99

PostPosted: Fri Aug 31, 2007 10:30 am    Post subject: Reply with quote

Richard wrote:
touché.... tedy doufám že nejezdíš autem na mávadlo, ale přineseš si mokrou zem s sebou... no třeba se vyčasí


druhá možnost platí Smile vono to furt vysávat a tak ty koberečky....... Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    AirSpotter.eu Forum Index -> LKTB/BRQ Spotting All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group