Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Hiller Aviation Museum | San Carlos

Oblast Silicon Valley v Kalifornii je proslulá především enormní koncentrací technologických firem. Ovšem nabídnout má co i leteckým příznivcům. Na letišti ve městě San Carlos se nachází pozoruhodné muzeum Hiller Aviation Museum, které, jak název prozrazuje, založil vrtulníkový průkopník Stanley Hiller. A k vidění jsou skutečně dechberoucí exponáty.
Muzeum nabízí působivou přehlídku typů, jež vznikly na Hillerově rýsovacím prkně. Mnohé z nich lze bez nadsázky nazvat rotorovou obskurností. Hillerova kariéra začala v patnácti letech, kdy navrhl vrtulník XH-44. K vidění je maketa stroje Hiller XH-44 (NX30033), jenž byl zároveň prvním vrtulníkem s koaxiálním rotorem vzniklým na území Spojených států. Na něj navázal Hiller UH-4 Commuter (NX68276). Jiným experimentem byl vrtulník bez vyrovnávacího rotoru (takzvaný NOTAR neboli NO TAil Rotor) v podobě stroje Hiller J-10 NOTAR. Pro armádu vznikl pozorovací Hiller OH-23 Raven. Jakožto útočný vrtulník, v podstatě vrtulníkový "gunship", vznikl Hiller YH-32A ULV Sally Rand.

Coby létajicí prostředek pro individuální přepravu vojáků Hiller nejprve navrhl extrémně zajímavý stroj označovaný jako "rotocykl" nebo také "rotorka" neboli Hiller XROE-1 "Rotorcycle". Ten byl přepravitelný v pouzdru velikosti přídavné palivové nádrže pod křídly letounů. S podobným účelem, tedy pro vzdušnou přepravu vojáka, vznikla létajicí platforma, z níž se vyvinul větší model Hiller VZ-1 (HO-1) Pawnee. Zajímavým pokusem byl koncept stroje Hiller VXT-8 Coleopter, který však nikdy nevzlétl. Civilní výtvory Hillerovy konstrukční kanceláře představuje vrtulník Hiller UH-12. Jemu podobný je pak Bell 47D Sioux (N39KH).

V zajímavosti ale nezaostávají ani vrtulníky firmy Del Mar Engineering. Jmenovitě kompaktní vrtulník Del Mar DHT-2 a větší transportní dvourotorový Del Mar DH-20. Porovnání dvou generací vírníků nabízí stroje Buhl A-1 (X369Y) vyrobený v roce 1931 a Hollman HA-2M Sportster (N158) z roku 1974. K vidění je i motorový větroň Nelson Hummingbird PG-185B (N68583).

Opravdovým skvostem je experimentální letoun NASA Ames Industrial AD-1 (N805NA), na němž NASA zkoušel asymetrické křídlo. Na návrhu se podílel legendární letecký konstruktér Burt Rutan. Z jeho dílny pochází též cestovní letoun Rutan Defiant Model 74 (N78RA). Vcelku nenápadným, ale o to impozantnějším letadlem je Arnold AR-5 (N105AR). Jeho konstruktérem se v roce 1992 stal bývalý filmař Mike Arnold, který ve svém ateliéru postavil právě tento rekordní stroj. V kategorii letounů do 300 kg ustanovil nový rychlostní rekord s hodnotou 343,08 km/h, a co více, stroj se stal prvním letadlem, jehož čelní odpor činil 0,88 čtvereční stopy, čímž pokořil magickou hranici jedné čtvereční stopy. Letounek Bede BD-5 (N644SA) oproti němu vypadá sice futuristicky, ale o podobných výkonech si může nechat jenom zdát. A válku ve Vietnamu připomíná letoun Lockheed YO-3A Quiet Star (18001), což byl pokus vyvinout mimořádně tichý průzkumný stroj.

Bohatou historii za sebou má létajicí člun Grumman HU-16-RD Albatross (N44RD), který absolvoval v roce 1997 oblet zeměkoule. V jeho opravdu těsném sousedství je Aero L-39C (NX139AF). Kousek od nich je zavěšený pěkný dvouplošník Travel Air D-4-D (N434P). Na letounu Stearman-Hammond Y-1S (NC15522) je zajímavé nejen to, jak netradičně vypadá, ale i fakt, že v třicátých letech několik kusů tohoto typu prošlo přestavbou na dálkově řízenou variantu. Naopak konvenčně vyhlížejícím je stroj Fairchild 24-8C (NC15921).

Barevnou kombinací zaujme Velie Monocoupe 70 (N6740) z roku 1928. Velice unikátním exponátem je vrak letounu Thaden T-1 Argonaut (NX3902) z roku 1928, jenž vznikl v jediném exempláři, a který po pěti letech služby havaroval na Aljašce. Pěknou ukázku vnitřní konstrukce letadel poskytl malý letoun EAA Design Penguin pocházející z roku 1932. Hlouběji do minulosti bere návštěvníky replika kluzáku The Santa Clara, který sestrojil vynálezce John Joseph Montgomery v roce 1905 a maketa balónu Avitor z roku 1869, který navrhl a úspěšně zalétal popularizátor letectví Frederick Marriott.

Mezi lahůdky bezesporu patří bezpilotní prostředek Boeing Condor, což je dron s doposud největším rozpětím, jaký kdy vznikl. Letoun má rozpětí 62 metrů a dostup bezmála 21 kilometrů. V roce 1988 demonstroval úctyhodnou vytrvalost, když ve vzduchu strávil více než 50 hodin. Mezi exponáty na první pohled vybočuje malý automobil, který má ale s letectvím velmi silné pouto. Jedná se totiž o vůz KR200, který vznikl v továrně Willyho Messerschmitta, která po válce nesměla vyrábět letadla, což vedlo ke vzniku těchto malých tříkolových vozidel, jež vynikají aerodynamickou vytříbeností.

Na venkovní ploše muzea se nachází přední část trupu dopravního letounu Boeing 747-100 (G-AWNG) bývalé britské společnosti BOAC, který nese zbarvení Flying Tigers. Vedle něj je pak Cessna 177 Cardinal (N34716), jejíž zbarvení prochází kontinuální proměnou díky tomu, že na něj mohou děti malovat. Konečně trio doplňuje Aero Commander 500U Shrike Commander (N67W).

Crissy Field | San Francisco

Severně od města San Carlos leží světoznámé San Francisco. Zřejmě nejslavnější ikonou tohoto města západního pobřeží Spojených států je most Golden Gate, jenž se rozpíná nad sanfranciským zálivem. Jeho blízké okolí nyní obklopuje pěkné prostředí jako stvořené pro trávení volného času. Pozorné oko si však i zde povšimne budov, které až podezřele připomínají hangáry. Při bližším ohledání na nich dokonce nalezne velkoformátové historické snímky letadel. Nejedná se totiž o nic menšího než bývalé letiště Crissy Field.

Moffett Field | Mountain View

V jižní části Silicon Valley, v oblasti města Mountain View, leží další neméně slavné letiště, a to Moffett Field. Sídlí zde Amesovo výzkumné středisko NASA a ke spatření jsou i obří hangáry, jež hostily vzducholodě. Shodou okolností se zde zrovna nacházel i letoun McDonnell Douglas DC-10 (N330AU) v podobě létajicí oční ambulance společnosti Orbis, o němž jsem psal zde. Přiložený snímek byl pořízen přes sklo z jedoucího auta, tudíž neoplývá extrémní kvalitou.