Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

USS Intrepid | 2013

Před několika lety jsem začal s výlety za leteckými muzei po bližším i vzdálenějším okolí. Do kategorie vzdálenějšího okolí spadá i fantastické muzeum Intrepid Sea, Air & Space Museum nacházející se na letadlové lodi USS Intrepid, která kotví na Manhattanu v New York City. Toto muzeum je fascinující z mnoha důvodů. Jen málo muzeí se nachází na palubě letadlové lodi. Navíc se v tomto případě jedná o letadlovou loď, která se účastnila jak druhé světové války, tak i počátků vesmírných letů, kdy se starala o vylovování prvních amerických astronautů po jejich přistání do vln oceánu. Takže letadlová loď sama o sobě je úchvatným kusem historie. A co se letadel týče, ta zde lze spatřit jak na letové palubě, tak i v podpalubí. A v mnoha případech jde opět o naprosto unikátní stroje, které lze bez nadsázky označit za milníky v letectví.
V podpalubí se nachází vcelku rozsáhlá expozice, kde lze mimo jiné natrefit například na letadla North American FJ-3 Fury, Douglas A-4B Skyhawk, vrtulník Piasecki HUP-2 Retriever a druhoválečný bombardér Grumman (General Motors) TBM-3E Avenger.

Na samotné letové palubě letadlové lodi USS Intrepid mají nezastupitelné místo i vrtulníky. Konkrétně se zde nacházejí: Sikorsky HH-52A Seaguard, Sikorsky H-19C Chickasaw, Bell AH-1J Sea Cobra a Bell AH-1G Cobra.

Posledním z vrtulníků na palubě je slavný Bell UH-1A Iroquois. Pak zde nalezneme opravdu rozmanitou směs stíhacích letadel z nejrůznějších koutů světa. Jmenovitě: Dassault Etendard IVM, Hawker Siddeley AV-8C Harrier, PZL-Mielec Lim-5 (MiG-17F), Mikoyan-Gurevich MiG-21PFM.

Dále pak Aermacchi MB-339PAN, Israel Aircraft Industries F-21A Kfir, Vought F-8K Crusader, McDonnell F-4N Phantom II.

Nechybí ani vrtulový cvičný Beech T-34A Mentor, proudový stíhací General Dynamics F-16A Fighting Falcon, prototyp legendárního třímachového stroje Blackbird - Lockheed A-12, dále Grumman F-9J (F9F-8) Cougar či Grumman A-6F Intruder.

Konečně je na letové palubě možné zhlédnout i Grumman F-11A Tiger v barvách akrobatické skupiny Blue Angels, případně prototyp letadla Grumman F-14D Super Tomcat.

Concorde G-BOAD

Součástí Intrepid Sea, Air & Space Museum je i nadzvukový dopravní letoun Concorde, registrace G-BOAD. Co se týče tohoto konkrétního letadla, má velice zajímavou historii. Po nějakou dobu nesl tento Concorde na jedné straně trupu livery Singapore Airlines, zatímco na druhé standardní British Airways. Ze všech vyrobených Concordů má nalétáno nejvíc hodin (konkrétně 23 397) a v neposlední řadě je tento konkrétní stroj držitelem rekordu v rychlosti přeletu z letiště Londýn Heathrow na New York JFK, který zvládl za 2 hodiny, 52 minut a 59 sekund. V kokpitu je i podpis kapitána Leslie Scotta, který tento let uskutečnil.