Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Dny NATO | Ostrava-Mošnov | 2013

Žádná letecká akce se neobejde bez statické ukázky. V Ostravě se tak předvedlo několik letadel, na ukázku jsem vybral britské Tornado GR.4, britský BAe Hawk, málo vídanou polskou Bryzu, český fotogrammetrický L-410 Turbolet, vrtulový SF-260, chrudimský Zlin 226MS a dvojici letištní techniky ostravského letiště.

Pořadatelé Dnů NATO přijali za svůj jakýsi nepsaný zvyk, kdy každý rok pozvou nějaké větší letadlo. Letos tímto větším letadlem byl Antonov An-124 Ruslan společnosti Volga Dněpr. Ten se předvedl staticko-dynamickou ukázkou, kdy přímo mezi diváky do svých útrob pozřel obrněný transportér Pandur.

Nejednoho návštěvníka bezesporu potěšily „tailarty" na belgických F-16, slovenském L-39 či českém L-159, stejně tak česká tygří Mi-24.

Poprvé v České republice se představila španělská akrobatická skupina Patrulla Aspa, která létá na pěti vrtulnících Ec-120 Colibri. Podívaná to byla velkolepá, a to jednak proto, že skupin na vrtulnících k vidění není až tak mnoho, druhak proto, že choreografii vystoupení mají skutečně vybroušenou.

Z rodiny letadel s rotující nosnou plochou byla kromě výše zmíněných španělských Colibri k vidění i česká AH-1 Cobra a belgická Agusta A-109.

Nebe nad Ostravou rozburácelo hned několik proudových motorů. Osvědčená nizozemská F-16 s tradičně dechberoucí ukázkou, dvojice Gripenů společně se švédským Herkulesem, kdy předvedly simulované tankování za letu. Dále pak v další české premiéře AJS-37 Viggen, brilantní ukázka švédského strojírenství. S ním přiletěl i „stájový kolega" Saab 105. A o rozloučení s diváky se postarala turecká skupina Turkish Stars.

Ostravské Dny NATO se opět ukázaly jako místo, kam má cenu přijet. Ovšem odjet je už trochu větší oříšek. Dvouhodinové stání v koloně při snaze odjet z parkoviště není asi ten úplně nejlepší způsob, jak zakončit jinak povedenou akci. Naštěstí se opět prokázalo, že se správnou skladbou posádky se může i několikahodinové čekání stát vlastně nesmírně příjemnou a veselou dobou. Tímto děkuji všem zúčastněným.