Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Den letiště Přerov | 22. 7. 2017

V oživené tradici leteckých dnů na přerovském letišti v Bochoři pokračovali organizátoři i letos, takže jsme se v sobotu 22. července dočkali dalšího Dne letiště Přerov. Ti, kdo zažili loňský ročník, letos bezesporu ocenili vyloženě letní počasí, což v souhře s velkým počtem krásných letadel dalo vzniknout výtečnému několikahodinovému letovému programu.
Veřejným tajemstvím je, že většina diváků chodí na letecké dny kvůli vojenským strojům. Ty totiž bývají mohutné, hlučné a celkově působivé. Na přerovském nebi tuto kategorii reprezentovala dvojice bitevníků Aero L-159A Alca (6050 a 6052), dvojice nadzvukových stíhacích letounů JAS-39C Gripen (9235 a 9243) a bitevní vrtulník Mil Mi-24V (3366) v efektním zbarvení Alien Tiger.

Dost možná největší lahůdkou byla statická expozice prostějovského 102. průzkumného praporu, kde byl k vidění jak bezpilotní prostředek RQ-11B Raven, a to včetně veškerého vybavení jako jsou výměnné senzorové hlavice a pozemní řídicí stanice, tak zejména slavný bezpilotní letoun Boeing Insitu Scan Eagle, pro nejž šlo o českou premiéru. Armáda ČR získala v roce 2014 jeden komplet čítající deset těchto strojů darem od Spojených států jakožto součást vojenské výpomoci. Tyto průzkumné letouny ale jsou využívány výhradně v Afghánistánu pro zajišťování ostrahy vojenské základny v Bagrámu. Na našem území se nachází coby výuková pomůcka pouze tento jediný exemplář (trupového čísla 0472). Srdce nejednoho leteckého modeláře radostí zaplesalo.

Kunovický Evektor předvedl na zemi a zejména ve vzduchu oba prototypy (OK-JRU a OK-DRM) svého dopravního letounu EV-55 Outback. Od loňského roku dostaly letouny winglety, které umocnily již tak velice elegantní tvary stroje. Letové ukázky pak byly opravdovou pastvou pro oči, neboť za předvedené manévry by se nemusel stydět ani akrobatický speciál, natož 14místné dopravní letadlo. Třešničkou byl průlet s vypnutými motory.

Neplánovanou součástí programu se stal ostrý zásah vrtulníku Agusta A109 (OM-ATD) slovenské společnosti Air-Transport Europe, který slouží na stanovišti Kryštof 09 v Olomouci, kvůli zdravotní indispozici jednoho z návštěvníků. Naopak plánovanou součástí byl vrtulník EC-135 (OK-DSD) hradecké Delta System Air.

Tradičně excelentní ukázkou byla skupinová slétanost skupiny Zlínů řady Trenér vystupující pod jménem Follow me. Další dva Trenéry, tentokrát v podání otce a syna Ponížilových (OK-IHK a OK-CRS), předvedly velmi pěknou akrobacii. Neméně působivé akrobatické nadání ukázal práškařský Zlín Z-37 Čmelák (OK-HJH). Jednalo se tak o vynikající ukázku české (československé) letecké konstrukční školy.

Americkou konstrukční školu zastupovaly dva letouny, jmenovitě cvičný North American T-6 Texan, respektive Harvard Mk.II podle britského značení (N696RE), jenž nově nese zbarvení upomínající na tyto stroje sloužící u britské RAF, a kurýrní Piper L-18C (D-EBYX).

Do období první světové války vtáhlo představení souboje ultralehkých replik letounů Sopwith Camel (OK-UAL 36) a Fokker Dr.I (OK-UAA 90), jež kromě skvěle sehraného létání nabízí i působivé pyrotechnické efekty a podmanivý zvukový doprovod.

Vzhledem k tomu, že na přerovském letišti působí firma Nirvana, jež se specializuje na vírníky, nechyběly ani tyto stroje. Vedle futuristicky vyhlížejícího vírníku (OM-M727) to byl zejména mediálně proslavený AutoGyro Calidus GyroMotion (OK-VWC 40), jenž je homologovaný pro provoz na silnici. Jedná se tak o naplnění představy o létajicím autě. Když už jsme u pozemních prostředků, divákům se předvedlo i vozidlo Ajban 440A firmy Nimr ze Spojených arabských emirátů, na němž spolupracuje i český státní podnik VOP.

S potěšením je možné říci, že organizátoři Dne letiště Přerov se vydali cestou zvyšování úrovně s každým dalším ročníkem. Nelze než si přát, aby tomu tak bylo i nadále. Vykročeno k tomu rozhodně je.