Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Ed Force One | Vídeň-Schwechat

Legendární britská metalová kapela Iron Maiden je mezi leteckými nadšenci známá hned z několika důvodů. Kromě toho, že mnohé texty písniček se točí kolem letectví a létání, kapela v několika posledních letech používala během svých turné dva Boeingy 757, které nesly velmi tematická zbarvení. Toto vše se odvíjí od faktu, že zpěvák skupiny Bruce Dickinson je sám pilotem dopravních letadel. Na letošní celosvětové turné k desce The Book of Souls si však Iron Maiden přichystala skutečnou lahůdku. Nic menšího než Boeing 747-400 registrace TF-AAK pronajatý od islandské společnosti Air Atlanta Icelandic. Stroj nese kromě nápisů propagujících koncerty zejména působivou kresbu na svislé ocasní ploše v podobě maskota kapely, Eddieho, který je ztvárněn na všech vydaných albech. Odtud letadlo nese pojmenování Ed Force One. Mezi městy, kde Iron Maiden vystupují, patří taktéž Vídeň. A tak jsem neodolal a vydal se Ed Force One nafotit.

Vídeň coby základna společnosti Austrian Airlines překypuje letadly v barvách rakouského národního dopravce. Ty jsou v současné době ozvláštněny tím, že nabývají celkem tří podob. Původní barvy (modré motory a břicho letadla) byly nahrazeny barvami označovanými jako myAustrian (červené motory a nápis myAustrian), jež ale byly záhy kritizovány, že příliš evokují nízkonákladového dopravce, nikoli národního. Zbarvení proto bylo modifikováno a z nápisu zmizelo zájmeno "my". V rámci celé flotily pak vyniká takzvaný retrojet, totiž stroj nesoucí zbarvení připomínající začátky společnosti. Staré barvy nesou rovněž letouny Fokker 70 a Fokker 100, jež jsou postupně vyřazovány a jejich místo zaujímají stroje Embraer 195.

Dost možná nejzajímavější letadla ve flotile rakouského dopravce jsou širokotrupé letouny Boeing 767 a Boeing 777. Tato letadla s sebou navíc přinášejí jistý nádech dalekých krajů, neboť jsou nasazovány výhradně na mezikontinentální lety.

Bylo zajímavé sledovat, že mezi letadly jednoznačně vedly stroje rodiny Airbus 320 (tedy verze A 318, A 319, A 320 a A 321). Zaručeně nejmenším (a také nejzajímavější) byl privátní Airbus 318 společnosti Alpha Star (HZ-A5).

O poznání méně bylo k vidění Boeingů 737. Na druhou stranu mezi nimi byly skvosty jako velmi raritní verze 600 (Air Algerie, 7T-VJU) či verze 900 v provedení Boeing Business Jet (Al-Atheer Aviation, HZ-ATR).

Letiště rakouské metropole nabízí i několik zajímavých širokotrupých letadel společností z Blízkého východu. A to Airbus 310 Iran Air, Boeing 777-300 Emirates a Boeing 787-8 Dreamliner Qatar Airways.

Poměrně četnými jsou brazilské letouny Embraer. Ať už menších verzí 170/175 či větších 190/195. Na paty jim šlapou kanadské CRJ a DHC-8.

Následujících deset minut po přistání Ed Force One se neslo v duchu Jumb, neboť přistála další dvě, jmenovitě Boeing 747-8 Cargolux a Boeing 747-400 Asiana Cargo.

Letiště Vídeň-Schwechat nabízí spotterům skutečně vynikající podmínky k fotografování. Na mnoha místech jsou zbudovány haldy k focení či "střílny" v plotě umožňující prostrčit objektiv. Je však třeba se smířit s tím, že se všude musí pěšky a vzdálenosti mezi jednotlivými místy vhodnými k focení nejsou právě nejkratší.