Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

LKTB Novinky

Zprávy a fotografie z provozu na letišti Brno Tuřany.

Novinky roku 2009

Ke konci roku 2008

Už jsem si letos myslel, že se k výrobě PFka ani nedostanu. Nakonec ale přece jen zvítězila touha alespoň tímto způsobem poděkovat vám, návštěvníkům těchto stránek, za projevovanou přízeň, která se projevila v rapidním nárustu návštěv, a také v četných emailech. Za vše mockrát děkuji, jsem moc rád, že se vám mé fotografie líbí, a také, že tolerujete občas až přespříliš dlouhé prodlevy mezi aktualizacemi. Vynasnažím se vše do budoucna dohnat, slibuji :-). Mějte se krásně, pokojně užijte zbytku roku a přeji šťastné vykročení do roku 2009!

27.12.2008

Pátý, poslední, let jordánského Airbusu 310 nemohl zůstat nepovšimnut. Přece jen je to raritka, která se tu už nemusí nějaký ten pátek objevit. Proto jsem nelitoval ani brzkého vstávání, ani pod kůži se zarývajícího mrazu a vydal jsem se na odlet majestátně vyhlížejícího widebody. V používání byla dráha 10, což dávalo určitou jistotu, že se dočkám rozdílných fotek oproti minule. Mašina registrace JY-AGR se za "dozoru" pěti brněnských spotterů zvedla z dráhy tuřanského letiště o čtvrt na deset... A na pátou hodinu odpolední byl očekáván historicky první přílet letadla Tupolev 204 do Brna! Zprvu to vypadalo, že se dnes již na letiště nedostanu, naštěstí ale bylo všemu ve výsledku jinak, a tak jsem se na momentík u temninálu otočil a vše řádně zdokumentoval. Oním první Tůčkem 204 byla mašina společnosti Red wings s registrací RA-64046. Poslední fotka je v krapet větším rozlišení, kdyby si chtěl někdo prohlídnout tohoto Tupoleva více detailněji...

22.12.2008

Po dvou měsících jsem zašel k letišti vyzkoušet, jestli dokáži ještě správně držet fotoaparát, vyšší fotografické ambice jsem neměl. Ještě štěstí, že bylo tolik příležitostí si koukání do hledáčku procvičit. Na chladné prosincové pondělí si pro nás letiště nachystalo doslova smršť cargo mašin. K pošťáckému TNT totiž dnes přisedl Airbus 310F Royal Jordanian Cargo registrace JY-AGR, Iljušin 76TD Turkmenistan registrace EZ-F426 v novém zbarvení a den se vší parádou ukončil málo vídaný Dc-8 Air Charter Express registrace 9G-AED.

19.10.2008

Je tu podzim a s ním přicházejí i stále kratší dny, což se negativně projevuje na šanci pohodově fotograficky zachytit návštěvníky brněnského letiště. Tím nechci říct, že bych se snad nechal tímto ročním obdobím zaskočit, ostatně již pár podzimů jsem procvakal, ale v kombinaci se studiem se čas použitelný k fotografování radikálně zminimalizoval. Proto jsem si v neděli, přesně týden před změnou letního času na zimní, zašel společně s kamarády vyfotit CSA a Ryana. Odlet ATR 42 OK-JFL byl vyprovázen ještě milým sluníčkem, Boeing 737-800 EI-DPM pro změnu vítaly horkovzdušné balony, které se líně ploužily nad Brnem. Bylo to takové pomyslné rozloučení s pozdně letní sezonou a nastává čas tvrdého spottingu, kdy nám zima nedaruje ani jeden neprokřehlý prst, či zamrzající objektivy... Tedy snad :-). Bílá sněhová pokrývka je totitž krásným motivem všech fotografických žánrů, leteckou fotografii nevyjímaje...

27.9.2008

Na sobotu jsem si naplánoval letošní poslední větší akci, Oldtimer víkend v Medlánkách. Vzlhedem k většímu počtu fotek jsem zřídil galerii v expedicích: zde. Malá ukázka níže.

První várka fotek z CIAFu: zde.

11.9.2008

Pomalu, ale jistě se již krátí den. Zaznamenal jsem to během dnešního výletu na letiště, kdy letadla přistávající mezi šestou a sedmou hodinou večerní, byla již dost sporadicky nasvícena. V každém případě se bylo na co koukat. Za ještě krásného sluníčka se tu objevil Bombardier BD-100 z Finska registrace OH-FLM a po něm Ryanair EI-DLE. Následně během chvilky vzlétl záchranný Kryštof 4, tedy Eurocopter EC-135 a přistál Airbus 321 ČSA OK-CED a Boeing 737-400 ČSA OK-WGX.

8.9.2008

Czech International Air Fest je za námi, tak již nezbývá nic jiného, než aby se veškerá účinkující technika vrátila zpět na své domovské základny. Mezi nejpůsobivější rozloučení patřil bezesporu průlet belgického Herkyho společně s dvojicí F-16, následně opět Hercules pro změnu s dvojicí Agust 109. Poté několik efektních obratů provedl německý F-4 Phantom II a také americké F-15C. Odpoledne Brno opustil i E-3A Awacs a KC-135 Stratotanker. Fotky jsou především informačního charakteru, přece jen jsem to fotil z okna...

7.9.2008

Nědělní program již nedoprovázelo tak krásné počasí jako včera, na druhou stranu do nás nepralo slunce a i vítr byl příjemný. Opět ve zkratce pár ukázek před velkým updatem. Zítra bych chtěl ještě nafotit odlety, snad vstanu dřív, než budou všichni pryč :-).

6.9.2008

CIAF je v plném proudu. Přišlo mi nefér vůči vám, čtenářům stránek, nechávat veškeré aktualizace až na pondělí, jak jsem psal níže, a proto i dnes přidám výběr toho zajímavějšího z programu :-).

5.9.2008

Zítra to začne. Během dneška do Brna přilétla většina letadel účastnících se leteckého dne CIAF 2008. Dávám sem jen pár fotek na ukázku... To hlavní až po skončení, tedy někdy v pondělí po odletech techniky...

4.9.2008

S úderem poledne započal po delší době nad brněnskou drahou provádět tréninkové lety Fokker 70 rakouské společnosti Austrian Arrows registrace OE-LFH. Z dopravních letadel nás také navštívil Boeing 737-300 slovenských Seagle Air OM-HLB a ČSA opět změnilo typ na charterovém letu, tentokrát přiletěl Airbus 320 OK-MEJ.

3.9.2008

Hlavním tahákem dneška byl bezesporu Airbus 310, který ČSA nasadilo na charterovém letu z Antalye. Přiletěl stroj registrace OK-WAA, tedy ještě ve starých barvách společnosti České Aerolinie. Vzhledem k tomu, že je to v Brně skutečně vzácný kousek, fotek jsem zveřejnil více. Krom tohoto widebody přidávám ještě ATR-42 ČSA OK-JFL, Boeing 737-800 Ryanair EI-DWG a Cessnu 172 OK-LOS.

31.8.2008

Na poslední srpnový den letový řád nenabízel moc letadel k pokoukání. V podstatě jen pravidelné linky. Ale sluníčko bylo přenádherné a doma se mi sedět nechtělo, a tak jsem se vydal již krátce po poledni na letiště. Leťák sice nakonec nelhal a skutečně se tu objevily jen pravidelky, ale "naštěstí" není v letovém řádu všechno. Před čtvrtou hodinou odpolední přilétl do Brna skutečně raritní kousek: C-130 Hercules Jordánských Královských vzdušných sil, trupového čísla 345. Podle stylu přistání Herkyho bych tipoval, že piloti mají praxi s přistáním v méně bezpečných oblastech, čemuž by odpovídalo přistání tzv. Sarajevo. Přiblížení ve velké výšce a až těsně před prahem dráhy prudce čumákem k zemi a dorovnání. V každém případě to bylo krásné pokoukání, také díky v Evropě nepříliš běžnému zbarvení. Na západní stojánce již od brzkého rána postával Airbus 300 Maximus Air Cargo A6-MXA, který společně s Iljušiny téže společnosti zajišťuje cargo most. Do sytosti jsme si také užili menších letadel. Pro palivo se k nám zastavily i stroje Létajícího cirkusu, které se vracely z leteckého dne v Očové na Slovensku.

21.8.2008

Boeing 747 v Brně-Tuřanech. Představa, při které nejednomu spotterovi běhá mráz po zádech, se dnes stala skutečností. Po několika dlouhých letech se tuřanské dráhy dotkly hned dva tyto kousky. Jako první dorazilo Jumbo ruské společnosti Tesis Cargo registrace VP-BXC následováno druhým Boeingem 747, tentokrát americké společnosti Atlas Air, která se v Brně již dříve objevila, dnes s registrací N526MC. Naneštěstí dnešní aktualitka bude bez fotografií, neboť jak to tak bývá, člověk si jednou za rok udělá výlet a během něj se toho samozřejmě nejvíc stane. V každém případě si tato událost alespoň pár řádků zasloužila...

19.8.2008

Uzbekistan Airways jsou mi velice sympatickou společností. Přilétají za sluníčka, viz aktualitka ze včerejška a odlétají za ještě krásnějšího počasí. Vědí, jak udělat spotterům radost. Ve dvě hodiny odpoledne se zlehounka z dráhy 10 odlepil s cílem Taškent Il 76 registrace UK 76805. General aviation zastupoval Piper PA 23-250 registrace OK-EKU společnosti Argus Geo System.

18.8.2008

Po několika dlouhých letech se dnes v Brně očekával Boeing 747. Slavné to Jumbo. Společně s ním se tu měl také objevit další gigant, Antonov 124 Ruslan. Jak už tomu u cargo letadel bývá, postupně se začaly časy příletů posouvat, aby nakonec došlo ke zrušení letů. Naštěstí jsme přece jen nepřišli zkrátka a potěšily nás hned dva Iljušiny 76 Uzbekistan Airways, které přistály v krátkém sledu za sebou. Prvního registrace UK 76805 jsem fotil klasicky a druhého registrace UK 76353 jsem nacvakal méně obvyklou formou v ose. Poskládal jsem i takovou menší sekvenci. Aby nedošlo k nedorozumění, tři mašiny na finále opravdu nebyly... Kromě nich Brno navštívil Boeing 737-800 OK-TVD a dlouhé ATR-72 OK-XFC Českých Aeroliní.

10.8.2008

Dnes byla velká sláva. Vstal jsem kvůli ní v pět hodin ráno. Na letiště mě vytáhl Iljušin 76 společnosti Maximus Air Cargo, který přilétl o půl deváté ráno. Před ním ještě BAe 146 Hemus Air LZ-HBE. Nad Brnem a Mohylou Míru byl čilý provoz balonů. Vzhledem ke skvělým světelným podmínkám přikládám fotek povícero, skoro takovou slideshow, abyste si mohli tohoto krasavce vychutnat stejně jako já... A druhá část dnešní slávy se odehrála o půl čtvrté odpoledne, kdy se do Brna snesl Airbus 300F rovněž společnosti Maximus Air Cargo registrace A6-MXA. Dovolím si ještě doplnit, že se jedná o naprostou lahůdku, neboť doposud nebylo možno fotografie této konkrétní mašinky nikde spatřit...

30.7.2008

V letovém řádu se opět po delší době objevil na lince z Moskvy namísto běžně nasazovaného Boeingu Tupolev 154M, který společnost Atlant-Soyuz rovněž vlastní. Do chvíle příletu však přetrvávalo napětí, zda-li skutečně Tůčko přiletí. Přiletělo, a to se vší parádou. Pilot, zřejmě odchován ruskou akrobatickou skupinou Striži, zhruba nad Slatinou provedl fantastickou krátkou zatáčku a předvedl úžasné přistání... Pastva pro oči. Mašinka měla registraci RA-85709. Dále se tu objevil Learjet 60 německé společnosti Hansgrohe registrace D-CFFB, Airbus 321 Českých aerolinií registrace OK-CED a Boeing 737-800 Ryanair registrace EI-DAN. Ráno přiletěl Iljušin 76 Maximus Air Cargo.

28.7.2008

Ze spokojeného spánku mě přesně v sedm hodin ráno vzbudil obrovský hukot, pochvilce ticho a následně nezaměnitelný pískot. Nebylo pochyb. Přistála 76ka. Na letiště jsem se vydal ale až večer, takže jsem zastihl i odlet dnes v pořadí třetího letu Ryanairu EI-CSM, posílený spoj do Londýna FR 8017. Iljušin 76 na letišti stále stál, jednalo se o společnost Maximus Air Cargo registrace opět UR-BXS.

26.7.2008 - Brno Medlánky LKCM

Tentokrát aktualizace nikoli z LKTB, ale pro oživení z Medlánek LKCM. Nějak mě začal lákat živý sportovní provoz, a tak jsem si udělal výlet na toto aeroklubové letiště. Výlet to byl moc pěkný, ve vzduchu se objevily celkem tři větroně. Dva L-13 Blaník OK-1730 a OK-9829 a jednosedadlový Cirrus OK-6555. Létalo se jak z navijáku, tak i pomocí vlečné, Zlina 226 OK-MGM. Před hangárem jsem ještě cvakl stojícího Vivata OK-5100.

15.7.2008

Vidět v současné době Mig-21 znamená v drtivé většině případů zajít se podívat do muzea. Je tu ještě ale malinkatá šance vidět tuto legendu v letu. Stačí se vypravit do Rumnunska či Chorvatska, popřípadě přímo do země vzniku tohoto stíhače - do Ruska, ale všechna tato řešení jsou značně nákladná, bohužel. Naštěstí přece jen ještě platí staré známé pořekadlo, o Mohamedovi a hoře, které by se dalo použít v tomto případě. Leteckým nadšencům se dnešní den naskytla jedinečná příležitost vidět možná naposledy v letu Mig-21. V Brně si udělal mezipřistání pro palivo rumunský Mig-21 LanceR 6305 vracející se z Francie z oslav Bastily, kde se zúčastnil slavnostního přeletu. Doprovázela jej transportní Andulka 26 trupového čísla 810. Pilot Migu si krátil čekání na pomaleji letící Antonov napřed okruhy nad VOR BNO, kterých udělal kolem sedmi a následně udělal tři skutečně nízké průlety nad drahou 28, nad kterou prolétal tak v šesti metrech a zhruba na úrovni pojížděcí Bravo to prudce zvedl a levou zatáčkou přímo přes místo u Herbst Aero šel do levé okruhové zatáčky na 28. Vzlet byl také pastva pro oči. Na forsáži nizoučko nad drahou se zataženým podvozkem až na konec dráhy a následně prudká stoupavá levá zatáčka... Mimo tohoto vojenského provozu ještě ATR-42 OK-KFN, Airbus 321 OK-CED, Boeing 737-400 OK-VGZ a dva Boeingy 737-300 Karthago Airlines TS-IED a TS-IEJ.

5.7.-6.7.2008 - Spotterská 24 hodinovka

Již třetí ročník Spotterské 24 hodinovky se uskutečnil na letišti v Brně Tuřanech ze soboty 5.července na neděli 6.července. I tentokrát došlo oproti předchozímu ročníku k nárustu účastníků. Provoz byl sice slabší než bývá zvykem, nicméně tento fakt nikomu vrásky na čele nedělal, neboť bylo neustále o čem si povídat a co rozebírat. Nelze než tuto akci chválit a těšit se na další ročník...

1.7.2008

Brněnské letiště právě zažívá doslova invazi cargo strojů. Již šestý den zde stojí Iljušiny 76 Maximus Air Cargo UR-BXS a Gomelavia EW-258TH, včera přiletel Iljušin 76 Aviacon Zitotrans RA-76352 a dnes Iljušin 76 Asia Continental Airlines UP-17617. Přináším fotografie Ilouška společnosti Aviacon Zitotrans, dnes z nezvyklé perspektivy a také policejního Bella 412 OK-BYP.

25.6.2008

Dnešní odpoledne nabídlo spotterům velice zajímavý provoz. Jako změna typu na linkách TVS k nám přiletěl McDonnell Douglas MD-83 registrace SX-BTF společnosti Skywings Airlines, na krátkou zastávku přiletěl vládní Jakovlev Jak 40 trupového čísla 0260, z pojížděcí Alfy před úly přetaxoval přes dráhu na východní stojánku nákladní Iljušin 76 společnosti Gomelavia reg. EW-258TH a v souvislosti s fotbalem v sousedním Rakousku k nám bylo kvůli plnému letišti ve Vídni a v Bratislavě přesměrováno pár bizjetů, z nichž největší byl Boeing 737-700BBJ registrace VP-BJJ.

25.6.2008

V podstatě běžný provoz dnes obohatil příletem Iljušin 76 saudskoarabské společnosti Maximus Air Cargo s ukrajinskou registrací UR-BXS. Velmi milým překvapením byl také přílet Cessny 210K Centurion s americkou registrací N8288M. Jinak na odpolední pravidelce do Prahy dnes ATR 42 OK-KFN, do Moskvy Boeing 737-300 VP-BBL a na charterovém letu se zde objevil Boeing 737-800 OK-TVD.

18.6.2008

Vždy když zaslechnu přistávat nějaké éro, automaticky vykouknu z okna, abych se podíval, co že nám to tu sedá. Jaké bylo překvapení, když jsem uviděl Boeing 737-800 registrace OK-TVA v barvách Oman Air. Popadl jsem vercajk a vydal se k letišti na nafocení odletu. Podařilo se mi zastihnout ještě i odlet druhé mašiny Travel Service, registace OK-TVD v barvách Prahy. Sluníčko vyšlo tak napůl...

7.6.2008 Den dětí u Herbst Aero

V sobotu 7.6. se v prostorách před hangáry Herbst Aera konal menší Den dětí. V Herbstu byla možnost prohlédnout si letadla, hasiči přijeli s Tatrou, ostraha s Nissanem a sokolník přijel ukázat Jožina (tak se jmenuje jeho gepard) a zavedl nás i k novým přírustkům.

1.6.2008

Turisty, kteří před pár dny přilétli s Transavií dnes odvezl v Brně nepříliš častý typ, Boeing 757-200 společnosti Air Finland registrace OH-AFK.

30.5.2008

Krátce po sedmé hodině ranní se z dráhy 10 zvedl raritní Iljušin 76 registrace EW-76734 společnosti Volga Dnepr směr Ramenskoje. Chvíli po tomto odletu přistálo tradiční BAe 146 TNT Airways OO-TAE. V průběhu dne přilétl kromě dalších mnoha charterů i Boeing 737-800 OK-TVC Travel Service a průlet provedl Saab 340 LY-NSC.

29.5.2008

S hodinovým zpožděním přilétl z Osla speciální charter Boeing 737-800 reg. PH-HZC společnosti Transavia, který po vyložení cestujících pokračoval dále prázdný do Amsterdamu.

16.5.2008

Dnešní aktualizace není sice přímo z LKTB, nýbrž z centra města, každopádně v Brně to bylo, tak to dám sem :). Na výstavišti se konaly veletrhy Pyros a Iset, tedy požární a zabezpečovací technika, v jejichž rámci se předvedly i dva vrtulníky. Za hasiče Bölkow 105 registrace OK-EIN, který předvedl efektní ukázku hašení budovy. Za policii se předvedl Bell 412 reg. OK-BYP. Za dobu mé přítomnosti pouze ve statické ukázce. Fotka kokpitu je ve větším rozlišení, aby bylo vše dobře vidět...

13.5.2008

Tak do třetice stejné schéma jako ve dnech minulých, protentokrát v hlavní roli Boeing 737-300 Karthago Airlines TS-IEC. Karthago se tu objevilo i s mašinou TS-IEF. Ryanair dnes přilétl s Boeingem 737-800 registrace EI-DHK.

11.5.2008

Sluníčko mě večer opět vylákalo na chvíli focení. Ze stejného místa jako včera jsem si vychutnal odlet tentokrát Boeingu 737-300 společnosti Atlant Soyuz reg. VP-BBM do Moskvy. Stejně tak jako včera, i dnes přikládám jednu fotku v kapánek větším rozlišení než normálně.

10.5.2008

Byl by hřích nevyužít dnešního krásného dne a nezajít si zafotit. Na lince z Londýna jsme se dočkali Boeingu 737-800 registrace EI-DHA se zajímavým krytem pravého motoru. Mimo něj přilétlo na charterovém letu Karthago Airlines s Boeingem 737-300 TS-IEE. Velmi početně dnes byla zastoupena i rodina Beechcraftů, verze KingAir registrací OK-HLB a OK-LFD a Bonanza D-EWPM. fotečka pro fajnšmekry v rozlišení 2800x1867px...

2.5.2008

Každý, kdo se dnes ocitl v blízkosti letiště, si musel dnešek náležitě užít. Nejprve sedl Boeing 737-800 EI-DAJ Ryanair z Girony následován Boeingem 737-400 OK-VGZ CSA z Hurghady. Po krátké pauze se na finále objevil vždy krásný Iljušin 76, jednalo se o tu stejnou mašinu, která včera večer odlétala, takže se nám tu sešla stejná sestava jako včera. Druhý Iljušin, který v Brně zůstal přes noc, odlétl v pravé poledne a Antonov 124 Ruslan se za přihlížení několika desítek lidí majestátně zvedl z dráhy 28 směr Praha o půl sedmé. Mezitím tu po celé odpoledne prováděl výcvik Fokker 70 rakouských Austrian Arrows. Z Londýna přiletěla 737 Ryanairu EI-DHO a z Moskvy jako páteční charter B737 Atlant Soyuz. Nechyběla ani sportovní letadla, jako například Zlin 142 OK-LNK.

1.5.2008

Pozdní večer, první máj, večerní máj, lásky čas trávím jak jinak, než na letišti. Lákadlem byly hned tři cargo mašiny. Gigant Antonov 124-100 Ruslan společnosti Antonov Design Bureau registrace UR-82029 a dva Iljušiny 76TD společnosti Uzbekistan Airways, první registrace IK 76805 a druhý UK 76353. Za několika hodinové čekání jsem byl odměněn nejprve "zaplavením" Iljušina posledními dnešními paprsky slunce a po západu slunce i odletem.

27.4.2008

Další ze záplavy Herculesů Royal Air Force v souvislosti s letošním cvičením Flying Rhino. Dnes trupového čísla ZH 867.

19.4.2008

Pro začátek stručná ukázka dnešního provozu...

13.4.2008

Tůčko, Jacíček, Fokkřík, Bulík. Dnešní ráno stálo skutečně za to... Nejprve přilétl Ryanair s Boeingem 737-800 EI-DWB z Barcelony, následován Tupolevem 154M RA-85629 Rossiya z Moskvy Vnukova. V té době již západní stojánku okupoval Jakovlev 42 ruské společnosti Tulpar Air RA-42415 a rakouský Fokker 100 MJet Aviation OE-IIB.

12.4.2008

Pomalu, ale jistě začíná sílit provoz. Od dnešního dne do Brna opět létají Boeingy 737-300 tuniské společnosti Karthago Airlines na tradičních letních charterových letech. Na prvním letošním letu byl nasazen boeing 737-300 registrace TS-IEC.

7.4.2008

Tolik divertů jako dnes ráno již Brno hodně dlouho nezažilo. Během dopoledne v Brně přistálo 9 letadel, převážně ČSA a jeden TVS. Potěšující bylo, že éra sedala pěkně za sebou na rwy 10, a proto jsem je mohl mezi snídaní a přípravou do školy poměrně obstojně cvakat z okna :-). Vzhledem k brzkým ranním hodinám a tím pádem i špatným světelným podmínkám bylo nutné použít vyšší citlivost, v tomto případě 800, což se podepsalo na obrázcích, ale jako ilustrační foto lze přivřít oči. Jako první jsem zdokumentoval Boeing 737-400 OK-CGT, následoval hybrid Airbus 319 OK-NEN v nových barvách s krytem radomu převzatým ze starého letadla, tudíž také ve starých barvách. Poté sedl další Airbus 319 OK-MEL. Následně Airbus 310 OK-WAB, ale na toho jsem koukal již jen po cestě do školy.

5.4.2008

Když jsem se koukl na datum poslední aktualizace, počala mě jímat hrůza. Naštěstí se dnes sešly více než vhodné podmínky, tj. krásné počasí, výjimečná návštěva a hlavně kapánek volného času, a tak konečně téměř po měsíci mohu updatovat novinky LKTB. Dnešním nádherným návštěvníkem byl Lockheed Martin C-130J-30 Hercules C4 Royal Air Force imatrikulace ZH 867 v nepříliš běžné zelené kamufláži. Důvod této návštěvy mi prozatím zůstává neznámý, ale napadlo mě, jestli se již nejednalo o nějaký předvoj britsko-českého cvičení Flying Rhino, které se uskuteční na přelomu dubna a května v Náměšti nad Oslavou...

15.3.2008

V krásném sobotním sluníčku jsem na letišti sice nebyl, nicméně i tak mám nějaký ten úlovek. Prvním je Piper PA 34-200T registrace OK-DST společnosti Delta System Air. Druhý úlovek je z kapánek vyšších letových hladin, Boeing 777-300 registrace A7-BAB katarské společnosti Qatar Airways, který je pro fotografy přeletů krásně identifikovatelný díky znaku těchto aerolinií, hlavě jakého kamzíka nebo co to je, který je umístěn nejen na SOP, ale i na spodní části trupu v oblasti hlavního podvozku. Překvapivě je na, ze země pořízené fotografii, čitelná registrace.

27.2.2008

To jsem se tak čirou náhodou podíval do letového řádu. zda-li se nečeká něco zajímavého, když v tom se mi oči zastavily na lince z Moskvy. Namísto Boeingu 737 zde byl uveden Tupolev 154M. To se ví, že jsem na nic nečekal a vydal se tuto informaci ověřit. A skutečně, přesně na čas přiletělo Tůčko, onen krásně dýmící elegán, tento registrace RA-85709.

24.2.2008

Dnešním největším lákadlem se stal Airbus 300 turecké společnosti Kuzu Cargo. Tento však přiletěl o značnou chvíli dříve oproti předpokládanému příletu, a proto jsem se na mašinu registrace TC-KZY koukal již jen na stojánce. V letu jsem však zastihl ranního Ryanaira do Girony, registrace EI-DLC. Panoval také čilý ruch v oblasti general aviation, namátkou Cessna 152 OK-RYS a také pár Zlinů a rakouská Catana. Trošku stranou od letištního ruchu stála L-200 Morava OK-PLR a mírně demontovaná L-410 OK-TCA...

23.2.2008

A další Ruslan :-). Tentokrát v krásném popoledním sluníčku sedl jak jinak než na rwy 28 a spotteři u toho samozřejmě nechyběli. Pro dnešek jsem se rozhodl pro "okoukané" záběry v ose ale "neokoukaným" ohniskem. Rybí oko se mi jevilo na macka Ruslana jako ideální. Bohužel, jak tomu u prvních focení bývá, ani dnes se prozatím nejedná o bezchybnou fotečku, ale už vím, jak na to... Tákže Ruslan společnosti Volga Dnepr registrace RA-82042 z neobvyklé perspektivy.

21.2.2008

Perfektní kousky se nám tu dnes sešly. Kolem poledne jsem se vypravil k terminálu na nezmara OK-VFI, nejstarší ATR 42 ve službách CSA, nafotil si zároveň i Learjet D-CSIE a L-410 registrace LZ-CCW v barvách estonského Airestu. Krátce po přesunu k Herbstu se mi naskytla možnost pozorovat přetahování mírně rozebraného trupu další 410, tato nesla registraci OK-TCA. A jako pomyslná třešnička na dortu byl Antonov 124 Ruslan společnosti Volga-Dnepr registrace RA-82045, který si to přifrčel v posledních paprscích slunce na dráhu 28...

13.2.2008

Po delší době na nákladní lince TNT opět výjimečný návštěvník. Dnes Boeing 737-300 registrace EC-KLR společnosti SwiftAir ve zbrusu novém kabátku. Krom tohoto bulíka ještě ATR 42-500 společnosti CSA na lince do Prahy...

2.2.2008

Opět jsem se dostal k terminálu k nafocení odpoledního ATRka 42 z Prahy, dnes OK-VFI.

5.1.2008

Dnešek nabízel skutečný požitek pro všechny, kdož alespoň trochu tíhnou k letectví. Nejprve se krátce před tři čtvrtě na devět z dráhy 10 odlepil Dornier 328Jet islandské společnosti IceJet registrace TF-NPA, který odlétl do Reykjavíku. Posléze přilétl Beechcraft King Air registrace D-CLOG, který je v Brně jako doma, který asi po hodině odlétl do Berlína. A pak přišla hlavní "událost" dne, výcvikové lety dvou pilotů CSA na letadle Airbus 320 registrace OK-LEG. Každý z pilotů provedl pět Touch and Go a odletěli zpět do Prahy.

1.1.2008

Všechno nejlepší do nového roku!! Dnes jsem sice fotografovat nešel, ale radiokorespondenci jsem si užil dosyta. Nejzajímavějším okamžikem byl "přílet" Ryanairu, který dnes kvůli mlze musel divertovat do Bratislavy. První přiblížení na dráhu 28 bylo ukončeno Go Aroundem, následovalo vyčkávání nad VORem BNO, následně druhý pokus o přistání a pak přeci jen nasadil směr na ODNEM a odletěl do Bratislavy...

Novinky roku 2007