Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Národní technické muzeum | Praha

Když už letecký nadšenec zavítá do Prahy, obvykle navštíví letiště v Ruzyni. Naše hlavní město však nabízí mnohem víc. Například Národní technické muzeum na Letné, kde je možné spatřit opravdové unikáty. Kromě toho, že jsou zde nezřídka ke spatření stroje, které se do dnešních dní dochovaly v pouhém jediném exempláři, tak další z předností tohoto muzea je velice důmyslně řešená výstavní hala, kde je možné fotit jak zavěšená, tak i na zemi stojící letadla z velkého množství různých úhlů.

Z doby před první světovou válkou tu je k vidění stroj slavného českého aviatika Jana Kašpara. Jde o exemplář, se kterým Kašpar uskutečnil i první dálkový let z Pardubic do Prahy v roce 1911. Atmosféru Kašparovy doby dokreslují i dobové plakáty. Z předválečného období je i motorizovaný koš Balonu typu K, díky kterému bylo možné z tohoto pozorovacího balónu udělat dočasně vzducholoď. Jiným balonovým košem v expozici je rákosový koš balonu Praha, který pochází ze začátku 20. století.

Stroje z první světové války zastupuje trojice raritních letadel. Prvním z nich je Knoller C.II, což bylo rakousko-uherské průzkumné letadlo z roku 1916. Celkem bylo postaveno 75 těchto strojů, dochoval se pouze jediný (trupového čísla 119.15), ten je vystaven právě zde. Obdobně raritní je i druhý zdejší stroj z období první světové války, a to L.W.F Model V Tractor. Jde o cvičný stroj z roku 1916 vyráběný ve Spojených státech, který mimo jiné používali i českoslovenští legionáři na Sibiři. Konečně třetím prvoválečným strojem je ruský průzkumný letoun Anatra DS Anasalj z roku 1916.

Meziválečné období zastupuje hned několik strojů. Návštěvník muzea může spatřit letouny Avia, konkrétně stroje BH-9 (registrace OK-IPF) z roku 1923 a BH-10 (registrace OK-AVO) z roku 1924, letadélko VBŠ Kuňkadlo (registrace L-BILG), které mezi lety 1924 a 1926 sestrojili bratři Šimůnkové, dále letadlo Iga Etricha nazvané Etrich Taube E. VIII Limusina a postavené v roce 1928, či neskutečně elegantní Zlín XIII (registrace OK-TBZ) z roku 1937. Do tohoto časového období spadají i kluzáky Praha PB.3 (registrace OK-8564) a Kantor-Kuklík Racek III Mrkev (registrace OK-8340).

Období druhé světové války zastupuje slavný stíhací letoun Supermarine Spitfire LF. IXe (trupového čísla TE565 a označení NN-N), který byl vyroben v roce 1945 a v témže roce dodán československé 310. stíhací peruti.

Z poválečných letadel zde najdeme letoun M-1C Sokol (OK-AHN), což je vůbec první poválečné československé letadlo, neboť vzniklo v roce 1946. Navíc se proslavilo v rámci propagačních letů, kdy se v roce 1947 uskutečnil let z Prahy do Kapského města v Jihoafrické republice. Dále je tu známý akrobatický stroj Zlín Z-50LA (registrace OK-IRF), jehož první exemplář vzlétl v roce 1975. Proudovou techniku zastupuje Aero L-39C Albatros (trupového čísla 0107), jehož první prototyp vzlétl v roce 1968. Nechybí ani zástupce letdel s rotující nosnou plochou, vrtulník Aero HC-2 Heli Baby (trupového čísla RA-05) z roku 1954.