Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Aviatická pouť | Pardubice | 3.června 2007

Po roce opět ve městě perníku a dostihových koní. Ale ani jedno z toho mě nelákalo, byl jsem tu, překvapivě, kvůli Aviatické pouti, která se na pardubickém letišti koná již nějaký ten pátek a má slušně zaběhnutou tradici. Stejně jako loni jsem zvolil až neděli, poněvadž právě v tento den LKPD odolávají náporům ruských turistů...

Chartery

Původní největší lákadlo na nedělní návštěvu Pardubic, Tupolev 204 společnosti KMV bylo na poslední chvíli zrušeno a namísto něj přiletěl Jakovlev 42D společnosti Centr-Avia v kouzelném nátěru. Pravda, náplast ta Tůčko to byla malá, ale v žádném případě si není nač stěžovat. Dále se tu ukázal Boeing 737-500 reg. VP-BPD ruského Transaera, což byla té doby jediná pravidelná linka, oproti ostatním letům, které jsou "pouze" chartery. Druhým Bulíkem toho dne byl Boeing 737-300 Kras Airu/Air Union registrace EI-CBQ. Zajímavější ovšem byl již výše zmíněný Jak 42D Centr-Avia reg. RA-42432 a také Tupolev 154M společnosti Atlant Soyuz reg. RA-85709.

Statická ukázka

Na statice byly vystaveny prakticky všechny mašiny z výzbroje českých vzdušných sil, ale především takové krásné kousky jako C-11 OK-JZE, L-29 Delfin OK-ATS a L-39 Albatros OK-JET, kteréžto létají v soukromých rukou, kterým patří obrovský dík za to, že tato krásná letadla udržují v letuschopném stavu. K vidění byly i repliky jedněch z prvních českých strojů, Avia BH-1 a BH-5.

Letová ukázka

Na letové ukázky se vždy těším jak malý :-). Počasí focení zrovna dvakrát nepřálo, ale snad jsem se s ním popral dostatečně... Osobně jsem byl v sedmém nebi ze společné ukázky Jaka 11, Delfina a Albatrose. Bylo to něco tak krásného, fantazie, skvostné předvedení. Moment, kdy pan Peroutka, pilot Jaka, letí v pár metrech nad zemí s rychlostí až na doraz a motor Jacíčka nádherně duní je zkrátka nepopsatelný a musí se zažít! Stejně báječný byl i Delfin a Albatros... Efektní ukázku měl i vrtulník W3A Sokol Czech Air Force, zahanbit se nenechali ani stíhači s Alcami, kteří předvedli simulovaný útok na pozemní cíl a ukázku ukončili výstřelem klamných cílů, což je oproti loňskému roku novinka. Předveden byl letoun Aero Ae 270 Spirit z Aera Vodochody s registrací OK-ALE. Velice pěknou ukázku měla i slovenská Extra 300 OM-EVI a ostatně jako vždy, i čeští Flying Bulls, dříve známí jako Sky Box.

Suma sumárum, Aviatická pouť se vyvedla a nezbývá, než se těšit na ročník 2008. A abych nezapomněl, zdravím Tryskáčka, se kterým jsme si příjemně povykládali...