Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Muzeum Františka Peřiny | Morkůvky

Generál nebe, Kavalír nebe a první československé letecké eso. To jsou všechno označení, kterými se honosí legendární český pilot bojující za druhé světové války - František Peřina. Byl vůbec prvním čechoslovákem, který dosáhl pěti sestřelů, což mu vyneslo titul leteckého esa. Celkem sestřelil 12 nepřátelských letadel. František Peřina se narodil 8. dubna 1911 v obci Morkůvky. Ta si svého rodáka velice váží, a proto zde bylo vybudováno Muzeum generálporučíka Františka Peřiny.
Muzeum je tvořeno jednou výstavní místností, po jejímž obvodu jsou umístěny informační tabule, které mapují v podstatě celý život Františka Peřiny. Mezi těmito tabulemi jsou umístěny vitríny s opravdu velkým množstvím předmětů, které se pojí s jeho životem. Od vyznamenání, medailí a trofejí z nejrůznějších soutěží, přes uniformy, až po modely letadel, na kterých létal, množství fotografií či nejrůznější listiny. Na relativně malé ploše je toho opravdu mnoho ke zhlédnutí.

Na informačních tabulích si může návštěvník počíst o významných událostech života pana generálporučíka. Mapují tak vše od dětství v rodných Morkůvkách, přes účast na předválečné letecké soutěži v Curychu v roce 1937, zapojení do leteckých bojů za druhé světové války nejprve nad Francií a posléze i nad Anglií, až po poválečný život jak v exilu, tak po změně systému konečně i doma ve vlasti.

Co se týče vystavených předmětů, jejich výčet byl ohromně dlouhý, proto pro představu přikládám fotografie vitríny s medailemi, detail uniformy a dvojice modelů letadel, konkrétně jde o Curtiss H-75A Hawk a Supermarine Spitfire.

Muzeum se může na první pohled zdát malé, neboť zabírá pouhou jednu místnost, ale jakmile se začtete do tabulí přetékajících informacemi, důkladně si prohlédnete těch několik stovek vystavených předmětů a zaposloucháte se do vyprávění paní průvodkyně, zjsitíte, že od okamžiku, kdy jste do muzea vkročili, uplynuly více než dvě hodiny. Jde o skutečně důstojnou poctu místnímu rodákovi, leteckému esu a opravdovému hrdinovi. Chcete-li si udělat pěknou neděli, zajeďte si do Morkůvek. Jsem si jist, že osobnost Františka Peřiny a jeho život, do kterého dává toto muzeum nahlédnout, na vás udělá stejný dojem, jaký udělal na mě. Krásné místo.