Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Flying Rhino 2008 | 22.4.2008

Náměšť nad Oslavou je tradičně již několik let dočasnou základnou pro skupinu britských stíhaček, které společně s našimi vzdušnými silami trénují útoky na pozemní cíle, zdokonalují spolupráci s pozemními návodčími a provozují mnoho dalších činností. Nejinak tomu bylo i letos a vzhledem k tomu, že Anglie se pravidelně zúčastňuje s letouny Panavia Tornado, jež jsou mou srdeční záležitostí, neodolal jsem a do Náměšti se na jednodenní spotting vypravil. Z Brna jsem vyjel v úterý před osmou hodinou ranní a krátce po deváté hodině jsem již zaujmul pozici u letiště. Toto místo je bezkonkurenčně nejlepším v případě, že je v používání dráha 31. Samozřejmě se dnes létala 13. Nic naplat, letiště jsem si sice objel, abych se porozhlédl po lepším místě, ale nakonec mi přece jen vyšlo nejlépe toto místo, neboť vzlétající Tornada si to dlouhou dobu šinula nízko nad drahou, takže focení bylo bez problémů. Opakem byli čeští piloti, kteří svoje Alcy a Albatrosy zuřivě rvali co nejrychleji vzhůru, tudíž jejich focení bylo již komplikovanější. Nejhorší ze všeho bylo ale počasí. Zdá se, že mám na zamračenou oblohu, občasné dešťové přeháňky a studený vítr štěstí. Věrně mě doprovázely i dnes...
Naprosto nejlepší bylo focení vzletů a přistání bitevních vrtulníků Mil Mi 24 Hind, které vzlétaly přímo naproti mně. Mašiny pojížděly i vzlétaly vždy ve dvojici a po vzletu pokračovaly do jednoho ze tří výcvikových prostor RAT.

Operoval zde i vrtulník Mil Mi 17, jeden z vrtulníků použitých v misích v Kosovu, o čemž vypovídal nápis KFOR na trupu. Na krátkou návštěvu přiletěl i salonní Mil Mi 8S, který po dvaceti minutové zastávce pokračoval dále do Olomouce. Na přibližně stejně krátkou návštěvu přiletěl L-410 Turbolet ze Kbel, kam také odlétl. Při objíždění letiště jsem ještě nafotil věž řízení letového provozu a stojánku Tornad, bohužel není kompletní, jedno již bylo ve vzduchu.

Nyní k tomu hlavnímu, kvůli čemu jsem sem jel. Tornada! V letošním roce se Velká Británie zúčastnila cvičení Flying Rhino s celkem osmi letadly Panavia Tornado GR.4 a se dvěma Hawky. Byly zde i dva vrtulníky Gazelle, které však již v době mé návštěvy poletovaly spokojeně ve své vlasti. Pro úplnost, bylo zde ještě možno spatřit dva L-39 Albatros Slovenských vzdušných sil. Nejatraktivnějším bylo bezesporu Tornado ve výročním zbarvení, jež znázorňovalo 95. výročí II. squadrony RAF.

Návštěva Náměšti byla i přes nepřízeň počasí vydařená. V závěrečném shrnutí je ale nutné poznamenat, že se nejednalo o žádný "druhý CIAF", pohyb na letišti byl plus mínus jeden za půl hodiny, někdy i méně. Navíc pohyb spočíval ve vzletu, odletu letadla do výcvikového prostoru JERBOA nebo RAT a následné čekání na jeho návrat. Párkrát se mi poštěstilo a Tornado provedlo Touch and Go a jednou i průlet na vysoké rychlosti. Pokud se ALcy či Albatrosy vracely ve skupině, přímo nad letištěm provedly efektní rozpuštění skupiny, ze kterého se za sebe zařadily na přistání. Oživení oproti "dopravákům" v Brně to tedy bylo fantastické. Nezbývá, než se těšit na cvičení příští rok, na kterém po letošní zkušenosti nebudu chybět...