Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Red Bull Air Race | Spielberg | Rakousko | 2014

V letošním roce byla po tříleté pauze obnovena série leteckých závodů Red Bull Air Race, kterou jsem měl možnost navštívit již v roce 2008 v Rotterdamu a v roce 2009 v Budapešti, což byly natolik silné zážitky, že jsem si po tak dlouhém půstu nemohl odpustit další návštěvu. Volba padla na nám nejbližší závod, který se konal na závodním okruhu Red Bull Ring u rakouského města Spielberg, na dohled od letecké základny Zeltweg. Pro českého příznivce letectví je na těchto závodech obzvlášť lákavé, že se jich účastní i český pilot Martin Šonka. V tomto posledním závodě sezóny se umístil na krásném třetím místě a poprvé tak stanul na stupni vítězů.
Nejprve byla na programu návštěva hangárů jednotlivých pilotů. Ti zodpovídali otázky, pózovali pro fotografy či rozdávali podpisy.

Po prohlídce letadel přišel čas na samotný závod. Nejprve provedl kalibrační let veterán těchto závodů Mike Mangold, aby posléze na závodní trať mezi pylony přilétali aktivně soutěžící piloti.

Oproti minulým sezónám přinesla ta letošní novinku v podobě tzv. Challenger Cupu, kdy na letounech Extra 330LX závodili piloti na zjednodušených tratích, které slouží coby příprava na možný postup do vyšší kategorie. Bylo více než potěšující, že zdejší závod vyhrál český reprezentant Petr Kopfstein.

O letový program před a po samotném závodě se starala letadla ze stáje Red Bull. Efektní ukázku předvedla skupina Blanix létajicí na dvou větroních L-13 Blaník (OE-5733 a OE-0758). Nejprve v sobotu při západu slunce a poté i v neděli před zahájením hlavního závodu.

Ve společné formaci se pak předvedly letouny North American B-25J Mitchell (N6123C), Chance-Vought F4U-4 Corsair (OE-EAS), Lockheed P-38L Lightning (N25Y) a Dassault/Dornier Alpha Jet (D-IADM a D-IFDM). Program celého víkendu uzavíralo vystupení českých Flying Bulls Aerobatic Team, pro něž šlo zároveň o poslední vystoupení na strojích Zlin Z-50LX, které od příštího roku nahradí letouny XtremeAir XA-41. Bravurní ukázku měly i vrtulníky Bell TAH-1F Cobra (N11FX), kterou pilotoval Sigfried "Blacky" Schwarz, a Bölkow 105 (D-HTDM), za jehož řízením usedl legendární Rainer Wilke, jehož akrobacie bere dech. Zajímavou ukázku předvedly také vírníky. Kdyby snad měl někdo i tak málo letadel, na nedaleké základně v Zeltwegu byl ke spatření například vystavený Saab 35 Draken.

A pokud se nedělo nic na obloze, měli návštěvníci příležitost spatřit bohatý pozemní program. Například ukázku závodních automobilů závodů Nascar či "akrobacii" na motocyklu.

Jak je u Red Bullu zvykem, šlo i v případě Air Race o brilantně zvládnutou akci. Jedinou vadou na kráse jsou asi pouze nová opatření sloužící ke zvýšení bezpečnosti celé události, která se odrazila především v posunutí tratě dále od diváků, což trochu komplikuje focení, které si tak vyžaduje delší ohniska. Přesto osobní návštěvu velmi doporučuji, protože opravdu rychlé létání relativně nízko nad zemí ve velice atraktivních prostředích je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Nezbývá se tedy než těšit na sezónu 2015. Smoke on!