Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Kill Devil Hills | Severní Karolína

Severní Karolína má pro příznivce letectví mimořádnou atraktivitu, neboť právě v tomto státě uskutečnili bratři Wrightové svůj úplně první řízený motorový let letadla těžšího vzduchu, čímž dali vzniknout letectví, jak jej známe dnes. Opraváři bicyklů z města Dayton ve státě Ohio si za místo svých experimentů s létáním zvolili východní pobřeží Spojených států amerických, konkrétně oblast nazvanou Outer Banks, jež je tvořena dlouhým řetězem ostrovů, jež tvoří hráz mezi americkou pevninou a Atlantským oceánem. Volba to nebyla náhodná, ale čistě praktická. Od oceánu zde vane vítr, který napomáhá vzletu. Do oka jim padla oblast, jež je dnes známa jako Kill Devil Hills, a která patří v současnosti k vyhledávaným letním rekreačním lokalitám, v roce 1903 se však jednalo o pustinu, nejblíže byla šest kilometrů vzdálená osada Kitty Hawk. Vzhledem k historické hodnotě je na místě prvního vzletu bratří Wrightů zřízen národní park, který jsem měl tu čest navštívit.

Národní památník bratří Wrightů

Na místech, odkud 17. prosince 1903 bratři Wrightové vzlétali a kde přistávali, jsou vztyčeny kamenné památníky s hlavními informacemi o jednotlivých letech. Opodál stojí replika hangáru, který Wrightové používali pro uskladnění svého letounu Flyer.

V návštěvnickém centru je pak ke zhlédnutí replika tohoto letounu a taktéž bohatá expozice věnovaná pionýrské činnosti obou bratrů. Mimořádně hodnotným exponátem je originální vrtule Flyeru z roku 1903! Na vrcholu nejvyššího kopce Big Kill Devil Hill se tyčí nepřehlédnutelný 18metrový pomník, jenž skládá poctu Wilburovi a Orvillu Wrightovým.

V jižní části areálu se nachází dioráma představující historický okamžik prvního vzletu letounu Flyer. Nechybí zde ani socha úplně prvního leteckého spottera, jímž se díky pořízení fotografií z průběhu letů bratří Wrightů stal John Thomas Daniels, Jr.

Outer Banks Biplane Tour

Protože toto historické místo v sobě mělo těžko popsatelný půvab, ani na chvíli jsem nezaváhal, že jej musím vidět i ze vzduchu a důstojně tak uctít úsilí obou leteckých průkopníků. K tomu jsem využil letiště Dare County Airport ve městě Manteo, odkud jsem absolvoval vyhlídkový let v dvouplošníku WACO Classic YMF-5 (N40121). Jedná se o letoun vycházející z meziválečné konstrukce, ovšem postavený v roce 1991 moderními postupy. Kromě toho je certifikovaný i pro základní akrobacii, čehož jsem taktéž využil. Po absolvování několika souvratů, přemetů a sudových výkrutů s nejvyšším přetížením 3,5 g mám k leteckým akrobatům ještě větší respekt. Byl to famózní zážitek. Po akrobatické části následovala ryze vyhlídková, kdy jsme zamířili nad památník bratří Wrightů, v jehož těsném sousedství se nachází letiště First Flight Airport. Rozlehlá písčitá oblast je Jockey's Ridge State Park, přičemž se jedná o největší písečné duny na východním pobřeží Států.

Po zkušenostech z Floridy jsem už věděl, že dvouplošník s otevřenou kabinou nabízí nezapomenutelné zážitky. Kromě toho se na Waco náramně pěkně kouká. Na stojánce pak byly k vidění i letouny Cessna 208 Grand Caravan společností FedEx (N869FE) a Martinaire (N9471B), jež obsluhují jediné dvě pravidelné nákladní linky, které na letišti v Manteu fungují.

Návštěvou tohoto místa se mi splnil celoživotní sen.