Ukázky dravců - Zayferus | Lednice
Létání má mnoho podob. Velmi svéráznou z nich je sokolnictví, tedy chov a výcvik dravých ptáků coby podčást myslivosti. Krásy sokolnictví u nás divákům zprostředkovává zejména spolek Zayferus, který každé léto předvádí své nádherné dravce v půvabném prostředí zámeckého parku v Lednici. Na jednu takovou ukázku jsem zamířil i já. Tradičně největšímu zájmu se těší orli, kterým díky jejich velikosti nechybí majestát a ve výrazech se jim zračí dravost. K vidění bylo hned několik z nich, každý jedinec byl něčím výjimečný. Prvním byl orel mořský (haliaeetus albicilla), který je jediným orlem, na nějž lze ve volné přírodě natrefit i u nás, například v oblasti Novomlýnských nádrží. Nesměl chybět ani orel bělohlavý (haliaeetus leucocephalus), národní pták Spojených států amerických, tolik typický bílým peřím na hlavě, což se odrazilo i v jeho pojmenování. Přesto je třeba uznat, že ještě více respektu si u mě svým vzezřením získal orel východní (haliaeetus pelagicus), jenž žije v oblasti Ochotského moře. V tomto případě se jedná o největšího orla, který je charakteristický bílým peřím na nohou a křídlech a opravdu působivým zobákem.
Nicméně chloubou spolku Zayferus je orel bojovný (polemaetus bellicosus), nejsilnější orel obývající Afriku. Své jméno nedostal náhodou, ale postarala se o něj jeho mimořádná agresivita, nemá problém lovit opice, pštrosy či antilopy, pastevcům loví psy. Na pohled velmi připomíná jihoamerickou harpyji. Dalším z obyvatel Afriky je orlík kejklíř (terathopius ecaudatus). Naproti tomu z Jižní Ameriky pochází pozoruhodné karančo jižní (caracara plancus), což je pravděpodobně nejinteligentnější dravý pták na světě. Kromě toho je unikátní i v tom, že velice nerad létá, většinu času tráví chůzí. Se špetkou fantazie vypadá běžící karančo jako malý dinosaurus. Dalším velmi inteligentním dravcem je káně Harrisova (parabuteo unicinctus). Relativně běžným dravcem je luňák hnědý (milvus migrans) či dřemlík tundrový (falco columbarius). Mezi sokolníky je často k vidění raroh velký (falco cherrug).
Svéráznou skupinou dravých ptáků jsou supi a sovy. V Zayferu jsou k vidění zástupci obou. Například sup mrchožravý (neophron percnopterus), který obývá i jižní části Evropy, anebo sup krahujový (gyps rueppellii). Ze sov jsem vybral ty největší, u nás dobře známého výra velkého (bubo bubo) a jeho poddruh výra velkého západosibiřského (bubo bubo sibiricus).
Hlavním důvodem mé cesty do Lednice však byli sokolovití dravci. Nejen ostříž lesní (falco subbuteo), ale zejména sokol stěhovavý (falco peregrinus) a jeho poddruh sokol šahin (falco pelegrinoides). Právě sokol šahin je v Zayferu vycvičený k lovu dálkově řízeného modelu vrány Rocrow. Dmychadlem poháněný model, který skutečně velice věrně připomíná vránu, uhání po obloze až stokilometrovou rychlostí, přičemž sokol na něj podniká útoky. A v tomto lovu je mimořádně úspěšný. Vránu buď chytí do svých pařátů a přistane s ní jako s jakoukoli jinou létajicí kořistí, anebo do ní v letu kopne pařátem, načež ta se po tomto úderu odporoučí k zemi. Zážitek, který člověk jen tak nevidí. Letečtí příznivci či modeláři si jej užijí zcela jistě dvojnásob.
Ukázky společnosti Zayferus opravdu doporučuji, je to nádherná podívaná, kterou si užije celá rodina.