Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Florida Air Museum | Lakeland

Relativně nedaleko muzea v Kissimmee se nachází další místo, které nemůže letecký nadšenec jen tak minout. A to Florida Air Museum na letišti v Lakelandu (KLAL/LAL). A ani tady nepřijde návštěvník zkrátka. Spatřit zde lze několik mimořádně vzácných letadel.
Ve vnitřní expozici se nachází Piel CP-301 Emeraude (N31EB), Aeronca LB (N15292) z roku 1940, Culver V (N3134K) z roku 1946 a stejně starý Ercoupe 415-C (N99741).

Dále Brokaw BJ-520 Bullet (N520BJ), Lovings Love (N100PH), Araldi Joe Little Rocket (N345JA) a Boeing PT-13D Kaydet (N809RB) Red Baron.

Oko potěší krásná replika dvouplošníku Laird Baby, jejíž předlohu postavil v roce 1913 ve věku pouhých šestnácti let Emil Matthew "Matty" Laird. Nechybí letounek Bede BD-5 (N51GB), Rans R-9 Chaos (N218ER), Pitts S-1C Special (N5LU) a M-Squared Breese (N8TU).

Na malém prostoru jsou tu dále natěsnány letouny Pietenpol CB-1 Air Camper (N3513), Heath LNA-40 Super Parasol (N88EG), Aeronca C-3 Collegiate (N13557) z roku 1934, QAC Quickie (N303Q) a letounek Flying Flea (Nebeská moucha).

Snahou muzea je nejen schraňovat letecké dědictví, ale také vzdělávat. Pro tento účel muzeum využívá letoun Aerosport Scamp WT16-3 (N25130) a vrtulník Rotorway Exec 162F (N824DL). Do obou strojů bylo možné dle libosti usedat a jakkoli manipulovat s řídicími prvky. Protože válka ve Vietnamu mezi Američany stále vyvolává silnou odezvu, nechybí ani vrtulník Hughes OH-6 Cayuse (69-16062), který tuto dobu připomíná.

Nesmírně působivá je expozice věnovaná legendárnímu americkému letci Howardu Hughsovi, který se do všeobecného povědomí dostal zejména díky filmu Letec s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Zdejší výstavka výtečně mapuje celý jeho (letecký) život, počínaje natáčením filmu Pekelní andělé, přes rychlostní rekordy, až po úspěchy jím vlastněné letecké společnosti Trans World Airlines (TWA) a stavbu největšího létajicího člunu na světě, letounu H-4 Hercules přezdívaného posměšně Spruce Goose (smrková husa). Kromě bezpočtu dobových fotografií zde jsou i některé dochované předměty, které Hughes používal, včetně jeho map či sluchátek, a kombinéz využívaných během natáčení filmu Pekelní andělé. Dost možná nejcennějším exponátem zde je kryt motoru letounu Hughes XF-11, který během prvního zkušebního letu s Hughsem na palubě havaroval v kalifornském Beverly Hills. Tento letoun je zde alespoň v modelu, stejně jako rekordní H-1 Racer (NR258Y) a H-4 Hercules. Celkový dojem dotvářejí citace některých Hughsových výroků poukazujících na určitou výstřednost této významné osobnosti dějin letectví.

Extrémně cennou částí muzea je venkovní expozice, kde je k vidění hned několik mimořádných rarit. Tou první je letoun Cirrus VK-30 (N94CM). Jedná se o první výtvor bratrů Klapmeierových, s nímž vstoupili na trh letadel všeobecného letectví. Protože však přílišného úspěchu nedosáhl, zejména kvůli netradiční koncepci, poměrně záhy od výroby tohoto stroje upustili a vyvinuli letoun mnohem běžnějších tvarů. Výsledkem byl komerční trhák v podobě známých letounů Cirrus SR 20/22. Druhou raritou je prototyp stroje Piper Pa-47 PiperJet (N360PJ), kterým se firma Piper snažila vstoupit do kategorie velmi lehkých bizjetů. Po třech letech byl projekt ukončen a snaha skončila u tohoto jediného vyrobeného exempláře.
Strojem, který patří k světovým unikátům, je experimentální Lockheed XFV-1. Jedná se o letoun, který v 50. letech sloužil k ověřování možnosti spojení kolmého vzletu a přistání s vysokými cestovními rychlostmi, a to způsobem velice neobyčejným. Letoun totiž stojí "na ocase", takže pilot v jeho kabině leží na zádech, odstartuje kolmo a poté se překlopí do horizontální polohy. Přistání pak probíhá opět v poloze vertikální, kdy pilot vlastně přistává pozpátku! Vyroben byl jediný letový exemplář a právě ten je zde vystavený. Během letových zkoušek nesl trupové číslo 657, zde po renovaci získal fiktivní 658. Protože zkušebním pilotem byl Herman "Fish" Salmon, začalo se letadlu přezdívat Salmon (losos). Tato koncepce se tehdy příliš neosvědčila, ale koncem loňského roku byla oživena v souvislosti s možným využitím u bezpilotních letadel. U vstupu je coby obří poutač vystavený letoun Lockheed T-33A Shooting Star (57-0598) v barvách akrobatické skupiny Thunderbirds.

Dalším ohromným unikátem je experimentální obojživelný stíhací letoun Convair F2Y Sea Dart (135765). Jednalo se o pokus prozkoumat potenciál nadzvukových hydroplánů. Sea Dart je proto vybaven sklápěcími lyžemi, které umožňují vzlétat a přistávat na vodě. Jedná se o jediný z vody startující stroj, který kdy za letu překonal rychlost zvuku. Postaveno bylo pět prototypů, z nichž čtyři se nacházejí v muzeích. Zde vystavený kus je posledním vyrobeným. A konečně nechybí ani slavný stíhací letoun Grumman F-14A Tomcat (159619).

Kategorii dopravních letadel zastupuje proudový Boeing 727 (N265FE), který do muzea v roce 2013 darovala společnost FedEx. Nedávno byl přemalován a nese barvy společnosti Piedmont. A rovněž je k vidění o několik generací starší vrtulový letoun Douglas C-47 Skytrain (N839M) z roku 1943.

Na amerických leteckých muzeích mě fascinuje, že tamní kurátoři patrně nikdy neslyšeli o něčem jako je ohrazování. Kolem vystavených letadel proto chybí jakékoli pásky či ploty, které by zavazely, takže si lze na vše doslova sáhnout. A navzdory tomu jsou vždy všechny exponáty v naprosto dokonalém stavu. Je vidět, že muzejnictví na starém kontinentě se má ještě hodně co učit.