Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Den otevřených dveří | Náměšť nad Oslavou

Jako každý sudý rok, i letos uspořádala 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou Den otevřených dveří. Oproti minulému ročníku se vrátila k podzimnímu termínu konání, což bylo výjimečně zdařilé rozhodnutí, neboť počasí výtečně spolupracovalo. Letošní DOD uspořádaný v sobotu 1. října 2016 se navíc nesl v duchu oslav 60. výročí založení leteckých útvarů v Náměšti, což se odrazilo i v pojetí celé akce, jež byla jedním slovem velkolepá.
Hlavní část celého programu pochopitelně nesla na svých bedrech zdejší vrtulníková základna, jež se opravdu činila. Na zemi byl vystavený vrtulník Mil Mi-171Š (9799) osazený rotačním kulometem M-134D-H Minigun, který oceňovaly zejména děti. Hned vedle se nacházel Mil Mi-24V (3366) v působivém zbarvení nazvaném "Alien Tiger" inspirovaném slavným filmovým Vetřelcem.

Jinou Mi-24V (3369) pak doplňovala paleta munice, jíž může tento stroj nést. Ve vzduchu se jako na běžícím páse střídal jeden vrtulník za druhým, a to včetně oblíbeného "Kosti", tedy stroje Mil Mi-24V (3370) v barvách připomínajících letouny B-24 Liberator československé 311. bombardovací perutě, na nichž se naši letci vraceli po skončení druhé světové války domů.

Stíhací letectvo z čáslavské základny se zúčastnilo s ukázkou bitevních Aero L-159A Alca (6060 a 6065), které předvedly divácky vděčnou zteč na letiště, a nadzvukovými JAS-39C Gripen (9241 a 9234).

Své stroje předvedl rovněž LOM Praha. Prohlédnout si návštěvníci mohli Aero L-39C Albatros (0441), Let L-410 Turbolet (0731), Zlín Z-142 (OK-PNE) a Zlín Z-43 (OK-WOI).

Jediným zahraničním účastníkem byl polský stíhací bombardér Suchoj Su-22M4 (3201), který zde zůstal po účasti na cvičení Ample Strike. Připomínkou historie českého (československého) letectví byl mimo jiné Zlín Z-326 (OK-OTP) v barvách vojenské varianty C-305. Naopak současnost civilního létání zastupoval ultralehký Zenair CH-601 (OK-MUF 23) v "tygřím" zbarvení. Diváci, kterých přišlo přes deset tisic, DOD náležitě ocenili.

Dalším z nevojenských účastníků byl stíhací letoun MiG-15UTI (OK-UTI) provozovaný soukromou firmou Czech Flying Legends z Hradce Králové. Těchto strojů v letuschopném stavu již po světě nenajdeme mnoho, takže i zde patřil k perlám celého programu. Dalším z "civilů" byla ultralehká replika letounu Fokker Dr.1 (OK-UAA 90) z "létajicího cirkusu" Rytíři nebes. Do této kategorie spadala i rádiem řízená maketa vrtulníku Mil Mi-24.

Neustále bylo co obdivovat i na zemi. Jihlavský Czech Spitfire Club již tradičně předvedl svoji maketu druhoválečného stíhacího letounu Supermarine Spitfire, a to včetně dobového tábora. Letecké nadšence pak potěšilo mobilní stanoviště řízení letového provozu. Účastnila se rovněž biologická ochrana letiště, neboli sokolník s dravci. A na zemi jezdila pozemní technika, například vůz Iveco LMV.

Civilní vrtulníky zastupovaly tři stroje. Společnost Heli Czech nabízela vyhlídkové lety ve stroji Robinson R44 (OK-HIC) a se strojem MD 500 (OK-HSO) předvedla mimořádně dynamickou ukázku. Divákům se taktéž předvedl Bell 206L4T (OK-ZIU) společnosti Alfa-Helicopter.

Z brněnské policejní vrtulníkové základny přiletěl Bell 412 (OK-BYQ), jenž předvedl ukázku hašení požáru prostřednictvím bambivaku. Souhru mezi hasiči a vrtulníkem bylo možné obdivovat i v samotném závěru DOD, kdy vrtulníky pojížděly pod vodní slavobránou.

V areálu základny je nově zřízená stálá expozice věnovaná historii vrtulníkového létání u nás, jakožto i historii náměšťské základny samotné. Ta je ale běžně přístupná pouze organizovaným skupinám, jednotlivec se do ní za normálních podmínek nedostane. Díky DOD ji však první říjnovou sobotu měl možnost zhlédnout každý návštěvník.
Výstava se skládá z vnitřní i venkovní expozice, přičemž tu venkovní tvoří deset exponátů. Jmenovitě se jedná o MiG-15bis (3908), Aero L-29RS Delfín (2807), Aero L-39ZA Albatros (2418).

Dále Aero L-159A Alca (6016), Suchoj Su-7BM (5317 a 5320), Suchoj Su-25K (5007) a Suchoj Su-22M4 (4209).

Nechybějí ani vrtulníky, a to Mil Mi-24V (0705) v elegantním tygřím zbarvení. Tento vrtulník jsem měl tu čest vidět na leteckém dni v Přerově v roce 2005 během dynamické ukázky. A konečně desátým exponátem je Mil Mi-2 (0713).

Letošní náměšťský Den otevřených dveří nelze než chválit. Jakkoli se mohlo zprvu zdát, že se bude jednat o malou akci, již první okamžiky strávené na letištní ploše dávaly tušit, že opak bude pravdou. Tolik pozemní i letecké techniky pohromadě se jen tak nevidí. Letový program odsípal jako švýcarské hodinky, piloti excelentně předváděli své mistrovství. Pokud si návštěvníci z celého dne odnesli jen jeden dojem, pak dozajista ten, že naše armáda je pod zdánlivou slupkou malého hráče mimořádně schopnou a rozsáhlou silou. A to ani zdaleka nebylo k vidění vše, čím disponuje, neboť chyběla například kbelská dopravní letka, bezpilotní protředky či vrtulníky W-3A Sokol.